Konu:--Pafta Örnekleri

Pafta Örnekleri

Mimarlık çalışmaları içerisinde mimar için önemli olan ve kendini kanıtlama özelliğini sunan pafta, çalışmaların gösterilmesi açısından önemli bir etkene sahiptir. Mimarlık adına önemli bir kavram olan pafta örnekleri incelendiğinde ise mimarların kendi özgün çalışmalarıyla birlikte ortaya önemli sunumlar çıkmaktadır.

Proje paftalarının çekici hale getirilmesi, doğru sayısal çalışmaları takip etmesi, imar kuralları ve yasalara göre düzenlenmesi de önemlidir. Bunun içinde her ayrıntısı ile çizim aşamaları ve sunumlar, bilgisayar ortamlarında çeşitli yazılım-çizim programları üzerinden hazırlanabilmektedir. Bu şekilde programlar vasıtasıyla görsel etkiler 2 ve 3 boyutlu sunumlar ile kaliteli bir şekilde ortaya konabilmektedir.

Pafta Çalışmalarında Çeşitli Ayrıntılar

Pafta çalışmasını konu edinen pek çok faktör olabilmektedir. Önemli olan bu faktörleri bir arada değerlendirerek ele alma becerisidir. Bu sebeple pafta örneği oluşturma aşamalarında;

Pafta çalışılmasının çevresindeki somut ve soyut (kültür-yaşayış biçimi) etkenlerle ilişkisini

  • Var olan bölgeye ait insan yapısı ve ekonomik hususlar
  • Gelecek vaat eden etkileri ve yakın zamanda yatırımlarla büyük değerler kazanıp kazanmayacağı
  • Detaylı olarak hazırlanan plan ve şema çalışmaları
  • Bölgenin genel nüfus oranı ve okul-hastane-dershane gibi merkezi faaliyetler
  • Bölgenin toprak yapısı, güneş ışık etkisi, rüzgar yönü ya da tabiat güzellikleri

Gibi her bir ayrıntısının da pafta çalışmalarıyla sunulabilmesi önemlidir. Temelde sunum kağıtları içerisinde ele alınabilecek bu olgular, beklentinin alınabileceği bir çalışmanın gerçekleşebilmesiyle oluşturulur.

Pafta Örnekleri

Pafta Örnekleri Nasıl Olmalıdır? Hazırlama Aşamaları

İyi bir pafta örnekleri, renk ayarlarından şekil ve şema etkenlerine ve görsel etkenlere kadar bir bütünlük içerisinde ele alınabilmesiyle değer kazanır. Bu sebeple;

Resimler Arasındaki Bağlantı: Tasarım içerisinde yer alan her bir resmin, istenilen bir aktarımın doğru şekilde kompozisyonu aktarılabilmesi önemlidir. Bu yüzden insan gözünün soldan sağa ve aşağıdan yukarıya doğru izlediği sırayı baz alarak bir hazırlama yapılmalıdır. Bu gözün okuma biçimi, farklı ülkelerin alışkanlıklarına göre değişebilir.

Çevresel Veriler: Pafta hazırlarken çevresel verileri kullanmanız ve bunu tasarımınıza yansıtmanız önemlidir. Ayrıca var olan verilerin her birini şematik görsellerle sunmanız, etkili bir şekilde beklentinizi alabilmenizi sağlayacaktır.

 

2018-11-06T16:28:09+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın