Konu:--Rotasyon Nedir?

Rotasyon Nedir?

İngilizcede yer alan rotation kelimesinin dilimize geçmiş halidir. Bu kelimenin manasına bakıldığı zaman dönüşüm/nöbetleşme anlamında kullanıldığı görülmektedir. Rotasyon daha çok bir şirket içerisinde ya da herhangi bir kurumda görevler arasında değişim yapılması ve kişilerin görev zincirindeki her iş hakkında bir fikir sahibi olmalarını mümkün kılan anlayış olarak da nitelendirilebilmektedir.

Görev Rotasyonu Nedir? Hangi Amaçlar ile Uygulanır?

Rotasyon Nedir?

 

Rotasyon herhangi bir konuda uzmanlaşma aşamasının öncesinde stajda ya da tecrübe kazanma zaman diliminde kullanıma alınan kriterlerden bir tanesidir. Kişilerin iş sahasına daha hazır bir hale getirilmeleri için branşlar arasında rotasyon yapılmaktadır. Bu rotasyon ile sistem içerisindeki hemen her konuda bilgi sahibi olma imkanı da elde edilmektedir.

Bu konuda mimari alanı ile alakalı inceleme yapmak gerekirse bir stajyerin hem tasarımın çizimi ile alakalı yapılan çalışmalarda hem de projenin uygulanabilirliğinin denetlendiği aşamalarda görev alması olarak açıklanabilir. Mimari projelerde olduğu gibi diğer tüm uzmanlık alanlarında bu prensip uygulamaya alınabilmektedir.

Rotasyon Uygulaması Faydalı Mıdır?

Rotasyon nedir konu başlığı altında bu uygulamanın faydalı olup olmadığı da dikkatle incelenmelidir. Bir konuda uzmanlaşmak için yararlı bir uygulama değildir. Fakat bir uzmanlık alanının temel bilgileri hakkında fikir sahibi olmak konusunda en yetkin uygulamaların başında gelmektedir.

İş yerinde çalışan kişilerin uzmanlık alanlarının dışında kurumun tüm işleyişi ile alakalı fikir sahibi olması için de uygulanabilmektedir. Bu prensip sadece bir kurum içerisinde değil coğrafi olarak da uygulanabilmektedir.

  • Bazı devlet memurlarının tek bir ilde kalmasından ziyade ülkede yer alan illerde belirli aralıklar ile rotasyonlu bir biçimde çalışması yeğlenmektedir. Bu şekilde konunun uzmanlarından tüm ülkenin faydalanma imkanı da elde edilmiş olur.
  • Rotasyon uygulamaları farklı minvallerde uygulanabilmektedir. Dönüşüm manasını taşıyan ve aynı zamanda sıra ile yapma manasına da gelen bu kelime iş sahalarının daha yetkin kişiler ile donatılması aşamasında dikkate alınan temel noktalardandır.

Teknik Manası: Bir aksamın dönmesi ile alakalı olan konu başlıklarında da rotasyon terimi ile karşı karşıya kalınacaktır. Dönme ve devir manasında kullanılan bu kelimenin kullanıldığı konsepte göre anlamı farklılık gösterecektir.

 

2018-10-30T00:30:28+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın