Aks Nedir

Aks nedir sorusuna kısaca tekerleyin dönmesine yardımcı parçalardan bir tanesine verilen isimdir diyebiliriz. Aks nedir sorusunun bir başka cevabı mimari yapılarda da kullanılan bir malzeme olmasıdır. Aks hizalama ya da dengeleme olarak da ifade edilebilir. İnşaatlarda binalardaki kolonların doğru bir şekilde hizalanması ve birbirini dengede tutması adına akslar son derece önemlidir. Yine aynı şekilde otomobillerinde arızasız çalışması için aks sistemleri temel parçalardan bir tanesidir. Aks sayesinde, diferansiyellerden dönme ivmesi alınmakta ve tekerlekler itilerek aracın hareket etmesine yardımcı olunmaktadır. Arka akslar ise hareket verme görevini üstlenir. Aks nedir sorusu kısaca bu şekilde tanımlana bilir.

Aracın Hareket Mekanizması

Aracın hareket mekanizması  nedir sorusunu yöneltenler için aks bir cevap olabilir. Aracın hareket mekanizması içerisinde çok sayıda parçanın bir araya gelmesi ile birlikte oluşan akslar, araçların sınıflarına göre değişiklik gösterir.

  • Yarım serbest akslar genellikle kamyonet ve büyük araçlarda vardır. Maliyeti daha ucuz olan belirtilen aks modeli rulman yatakları ile birlikte araç yükünün çekilmesine destek verir.
  • Tam serbest yüzücü aks mili daha güçlü ve aynı zamanda sağlamdır. Aks mili zarar görse bile tekerlek yerinde kalır.
  • Ön akslar tekerlekleri harekete geçirmekte, arka akslar ise hareket etmesine yardımcı olmaktadır.

Araç Akslarının Önemi

Araç akslarının önemi araçların arızasız bir şekilde hareket etme ve tekerleklerde problem yaşanmaması açısından dikkate alınmalıdır. Tekerleklerin büyük bir cisme çarpması ya da kaya gibi parçalara vurması durumunda akslar zarar görür ve araç hareket etmez. Araç akslarının önemi araç sürüşünde problem yaşanmaması için büyük bir rol oynar.

Darbe Kaynaklı Aks Arızaları

Darbe kaynaklı aks arızaları genellikle aksların direk olarak darbe almasından kaynaklanır. Kaza ya da çarpma gibi durumlarda araç arızalanmakta, akslarda ise rulman bozukluğu meydana gelmektedir. Darbe kaynaklı aks arızaları belirtileri bir kaç maddeyle şöyle sıralanabilir:

  • Böyle bir problem yaşanması durumunda tekerler zarar görür ve araç hareket ettikçe ses çıkarmaya başlar.
  • Çarpmanın etkisi ile birlikte aks kafası bozulur. Böyle bir durumda ise direksiyon hakiminde problemler yaşanacağı için büyük kazalar meydana gelebilir.
  • Genellikle aks arızaları direksiyon titremesi ile birlikte ortaya çıkar.
  • Titreyen direksiyon, sürücülerin hakimiyet sağlamalarını da zorlaştırır. Bu durumun bir sonucu olarak ise akslar nedeniyle sürücüler hayatlarını kaybedebilir.

Aks parçalarından bir tanesi olan poryabilyası da sürüş sırasında arızalanabilir. Benzer durumları yaşamamak için araçların bakımını düzenli yaptırmakta fayda vardır.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir