Tasarımimarlık

Avan Proje Nedir?

0

Avan Proje Nedir? 

Avan proje nedir için Avan, yardım edenler anlamını taşımaktadır. Avan proje nedir sorusu için de cevap kelimenin kökeninde saklıdır diyebiliriz. Avan proje aslında ön projedir. Tasarımın mimarı alanında kullanılan bu terim, zihin uçuşmasından sonraki evredir diyebiliriz. Ön hazırlık olarak adlandırabileceğimiz proje aslında bir nevi ilk proje olarak da isimlendirilebilir. Statik anlamda desteklenen bir proje olmadığını söyleyebiliriz. Bir öngörü üzerinde ilerlendiği için kanıtlardan bahsedilmez. Çok daha kısa bir açıklamasını yapacak olursak Avan proje aslında gerçek bir proje olmasa da bizlere gerçek proje hakkında çok önemli fikirler vereceği için çok önemli bir ana taslaktır diyebiliriz. Avan proje ölçekleri oldukça değişkendir. 1/1000, 1/100 gibi değişken oranlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Avan proje içerisinde yer alan kat planları, çatı planları görünüşlere de yer verir.

Avan Proje Nasıl Çizilir?

Avan proje nasıl çizilir ile ilgili başlıca etmenler;

  • İmar planı baz alınarak arsanın boyutu, mevcut çevre ve yapılacak olan yeni düzenlemeler, korunması gereken yeşil alanlar ve benzeri yerler belirlenmelidir.
  • Planlar paftalar üstünde aynı bakış yönünde olmalıdır. Rüzgar ve manzara da açık bir şekilde belirtilmelidir.
  • Otopark, merdiven, rampa, çevre duvarları ve yeşil alanların olduğu kısım ölçeklendirilmelidir. Mahal numarası mutlaka verilmelidir.
  • Bloklar A ve B olarak mutlaka isimlendirilmelidir. Blok içerisine ölçü çizgileri çekilmelidir.
  • İnşa elemanları, duvar ve perde ayrı çizim teknikleri ile belirtilmeli ve detaylandırılmalıdır.
  • Çatı planı yapılmalıdır.

Avan Proje Ve Uygulama Projesi

Avan proje ve uygulama projesi arasında baya belirgin farklar olduğunu söyleyebiliriz. Sadece alana özgü projeler olan avan proje aslında gerçek bir proje bile sayılmaz diyebiliriz. Sadece bir öngörüdür ve taslak olarak kabul edilebilir. Gerçek proje hakkında çok yardımcı olsa da hiçbir zaman sadece avan projeye göre hareket edilmez ve uygulama projesi mutlaka daha detaylı olacak şekilde hazırlanır. Uygulama projesi sahada uygulanabilecek ve detaylandırılmış boyutlandırılmış projelerdir. Avan projesinde hesaplarla konular desteklenmemiş olabilir ancak uygulama projesinde her hesap en küçük ayrıntıya kadar verilmiştir. Avan projenin yine de çoğu firma tarafından yapıldığını ve destekleyici ve uygulama projesine yardım edici bir rolü olduğunu da söyleyebiliriz. Avan proje ve uygulama projesi bu şekilde karşılaştırılabilir.

Avan Projede Olması Gerekenler?

Avan projede olması gerekenler uygulama projesinde olması gereken ne varsa avan projede de tüm özellik ve ibarelerin yer alması gerekir denilebilir. Türkiye genelinde bazı bölge belediyeler avan proje talep etmekte. Onaylandığı takdirde ise uygulama projesini istemektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat