Beşik Çatı

Beşik çatı çatı modelleri arasında yer alan türlerdendir. Peki, beşik çatı özellikleri nedir? Farklı yapılar için uygun olan çok sayıda model olabilir. Gerek ölçüler gerekse modeller kapsamında, çatının yapımı – çatının uygulanması söz konusudur. Seçim aşamasında özellikler ve olması gereken model konusunda uzman desteği ile hareket edilmelidir. Uzun ömürlü kullanım ötesinde, güvenliği sağlayacak şekilde çatı modelinin belirlenmesi ve uygulanması sağlanacaktır. Beşik çatı modelinin tercih edilmesi ile yapılarda uygulanarak, estetik bir görünüm sağlanması mümkün.

Beşik Çatı Özellikleri

Beşik çatı özellikleri nedir? İlk olarak beşik çatı özellikleri öncesinde, nedir sorusunun yanıtını veriyoruz. Direkt olarak en önemli özelliği de olan, iki yönde eğimi olan çatılar için beşik çatı dendiğini bilmelisiniz. Yapının kısa kenarında çatıdan dolayı oluşan boşluğun kapatılması için kalkan duvarının örülmesi sağlanır. Bu çatı modeli, genel olarak en olarak dar olan yapılarda tercih edilmektedir. Basit ve ekonomik bir çatı model olduğundan da tercih edilmesi olağan. Yalıtım önlemleri bu çatı modellerinde direkt olarak çatı arasında da tercih edilebilir. Kullanımı pratik olmasının yanı sıra, aynı zamanda estetik bir görünüm sağlayacak şekilde çatının yapımı sağlanır. Beşik çatı özellikleri kapsamında hareket ederek, yapı için uygun olan çatı olduğuna karar verildikten sonra uygulanmalıdır.

Diğer Çatı Modelleri

Çatı modelleri çok sayıdadır. Tek yana eğimli olan, iki yana eğimli olan, teras çatılar gibi ana bölümleri vardır. Özellikleri değişen çatı modelleri için direkt olarak yapının durumuna göre belirlenerek yapılması söz konusudur. Her çatı için farklı detaylar önemlidir.

  • Sundurma Çatı: Tek yöne eğimli çatılar arasında yer alır. Tek yöne eğimli olan garaj ya da kömürlük gibi alanlarda bu çatı modeli tercih edilmektedir. Yan tarafta kalan boşluklar için ise kalkan duvar yapılarak kapatma işlemi ile kullanım sağlanır.
  • Kırma Çatı Çeşitleri: Üzerine yapılan yapının kenar sayısı kadar eğimli yüzeye sahip dikdörtgen plan üzerine kurulur. Saçak, yapının tüm cephelerinde aynı seviyede ve yatay düzlemde bulunacaktır. Yüzey birleşimi birbirine düz – eğik – düşük ya da dere mahyalar ile bağlıdır. Çatı modelleri farklı şekillerde sunularak farklı özellikteki yapılarda en doğru şeklide kullanılabilir.

Çatının Görevleri Nedir?

Çatının görevleri nedir? Olmazsa olmaz yapı bölümü olan çatının görevleri nedir? İlk olarak yapının toz, güneş ışığı, gürültü gibi etkilerden korunması açısından önemlidir. Konfor koşullarının sağlanması için gereklidir. Ayrıca kullanılan yalıtım malzemelerine göre ısıtma – soğutma maliyetlerinin azaltılması açısından da önemlidir. Kendi yükü haricinde, çatı örtüsü – kar – yağmur gibi durumlardan da koruma amaçlı yapılır. Yapının yer aldığı iklimsel şartların atlatılması konusunda işleri kolaylaştırır. Çatının görevleri tam anlamıyla daha konforlu bir yaşam sürmeyi desteklemek, yapının daha avantajlı bir kapalı alan haline gelmesini sağlamaktır.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir