Bims Tuğla Nedir?

Bims tuğla nedir? İnşaat alanında ismi sıkça geçen bims tuğla nedir ve ne gibi avantajlar sağlar? yüksek ısı ve ses yalıtımı, yangına karşı yüksek koruma, deprem kuvvetlerine karşı dayanıklı, çevreye ise herhangi bir zararı olmayan yapı malzemesidir olarak tanımı yapılır. Duvar yapılırken kullanılan bu malzeme çok daha avantajlı olduğundan tercih edilmektedir. Tuğlanın kullanım alanı, yalıtım talep edenlerde ya da daha kaliteli bir yapı talep edenlerde tercih edilir. Bims tuğla nedir sorusunun yanıtına göre hareket ederek, siz de bu alanda bilinçli seçim yapabilirsiniz.

Bims Tuğla Farkı Nedir?

Bims tuğla farkı nedir? Peki, tuğla çeşitleri arasında yer alan bu yapı malzemesinin bims tuğlafarkı nedir? Olumlu ve olumsuz özellikleri incelenerek, tuğla seçimi konusunda uzman şekilde karar verilebilir. Bu alanda uzman olan mimar ve teknikerler tarafından doğru ve kusursuz seçim yapılması sağlanacaktır.

  • Duvar tuğlasının ısı iletkenlik katsayısı 0.3’tür. Bims ısı iletkenlik sayısı ise 0,18 olarak bilinir. Isı yalıtımı açısından düşünüldüğünde bims kullanmak daha avantajlı olacaktır. Sayılardan anlaşılmak üzere ısı yalıtımında bims kullanmak çok daha avantajlıdır. Neredeyse 2 kat daha faydalıdır.
  • Tuğla duvarının ses iletimine bakıldığında düşük olduğu görülür. Bims için ise ses iletiminin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Ofisler ya da müzik ile uğraşan, stüdyo odaları için bims kullanımı durumunda avantaj dışı kalıyor.
  • Bir metrekare tuğla duvar maliyeti düşünüldüğünde, bir metrekare duvar bims için maliyetin daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Elbette oranın zaman içinde değişiklik göstermesi olağan.
  • Bims için ağırlıklara bakıldığında ise tuğlaya göre daha hafif bir malzeme olduğu sonucu çıkıyor. Statik açıdan yapıda önem arz ettiğinden, bims tuğla farkı tamamen uzmanlar tarafından göz önünde bulundurularak seçim yapılacaktır.

Bims Tuğla Özellikleri

Bims tuğla özellikleri nedir? Bakıldığında bims tuğla özellikleri direkt olarak yapının daha avantajlı üretimi için tercih edilebilir. Bunun dışında çevreye daha duyarlı olması gibi etkiler ile de tercih edildiği görülür. Güvenlik açısından bakıldığında ise en önemli özelliğin, yangına karşı daha dayanıklı olması olduğu söylenir. Doğaldır ve hafiftir. Ayrıca içeriğinde yer alan yüksek oranda su buharı ile ortamda nem dengesinin korunmasını da sağlamaktadır. Çok daha avantajlı bims özellikleri olması ile tercih edilir.

Bims Tuğladan Yapılar

Bims tuğladan yapılar yapılması, tamamen yapının uygulama aşamasında belirlenen malzemeler ile olacaktır. Bakıldığında direkt olarak bims tuğladan yapılar yapılması, tamamen uygun koşulların olması ve yapının uygunluğu ile olacaktır. Alanında uzman olan mimar ve teknikerler tarafından belirlenen malzemeler ile uygulamalar hem avantajlı hem de güvenlidir. Ekonomik malzeme olduğundan da tercih edilenler arasında yerini alıyor. Bims tuğladan yapılar incelenerek, avantaj ve dezavantajları uygulamalı olarak da görülebilir. Kullanım çok daha avantajlı ve ekonomik olacaktır.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir