Konu:--Brüt ve Net Alan Nedir?

Brüt ve Net Alan Nedir?

Brüt ve Net Alan Neye Denir?

Brüt ve net nedir sorusunu cevaplamak için iki farklı alandan bahsetmek gerekir. Çünkü günlük hayatımızda sık sık duyduğumuz brüt ve net kelimeleri ne anlama geldiğini terimsel olarak inceleyeceğiz. Biz mimari kısımda yer alan net ve brüt kelimelerine değineceğiz. Mimari de bahsi geçen terim şu anlamda ifade edilmektedir.

Brüt Metrekare Nedir?  Alan Hesabı Nasıl Yapılır?

Sadece kendi daireniz olarak düşünmeyelim, bir binanın katında 4 daire olduğunu düşünelim ve o bina oturumunun 440 m2 olduğunu farz edelim. Yani demek oluyor ki 440m2 / 4 adet daireden  = 110 m2 olur, ve 1 daire brüt metrekaresi 110 m2 dir. Bu ne demek asansörler, merdiven kovaları, binaya ait dış duvarlar, apartman holleri bu alanın içerisine dahildir. Mimari terim olarak brüt alan bunu ifade etmektedir. Şunu belirtmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

ÖNEMLİ! “Bazı inşaat firmaları brüt alan tabir ederken otopark alanlarını, bahçe alanlarını,peyzaj alanlarını da dahil etmektedir. Bu şekli ile brüt alanı telafuz etmektedirler. Bu söylem yanlış bir söylemdir.”

Yukarıda bahsettiğim gibi sadece dairenizin bulunduğu katın ortak alanlarının tamamının oluşturduğu metrekare’nin o katta bulunan toplam daire sayısına bölünmesi ile brüt metrekare ortaya çıkar. Bu çıkan metrekare tek bir dairenin brüt alanın metrekaresidir.

Net Metrekare Nedir?  Alan Hesabı Nasıl Yapılır?

Brüt metrekarenin aksine Net metrekare hesabı yapılırken apartman holleri, asansörler, merdiven kovaları yangın şaftları gibi ortak alanlar net alana dahil edilmez. Net alan sadece size ait olan evin kapısından içeri girdiğinizde kullandığınız alandır. Bu kullanım alanına duvarlarda dâhildir. Çünkü bu duvarlarda kullanım alanı içindedir. Şu mantıkta düşünürsek tüm duvarları kaldırdığımızı varsaydığımızda mimari dilde net metrekare yine değişmez. Ama genel halk arasında ürütülen  süpürülebilir alan, halı serilebilir alan gibi duvarların sayılmadığı alanların hesabını tabir etmektedir. Yalnız bu tarz tabirler mimaride bulunmamaktadır. Net alnın %7’si gibi iç duvarlara düşmektedir. Net alandan %7 yi oranında çıkartığımızı varsaydığımızda elde edilen metrekare halk dilinde tabir edilen süpürülebilir alan veya halı serilebilir alana hemen hemen eşdeğer olur. Brüt alanın ortalama %10 nunu çıkarttığımızda ise net alana yakın bir metrekare bulmaktayız.

Ev Satın Alırken Neye Dikkat Etmeliyiz?

Ev satın alırken asıl dikkat etmeniz gereken metrekare cinsidir diyebiliriz. Çünkü net metrekare duvarın iç kısmında yer alan ve kullanabileceğiniz toplam ev alanını ifade eden bir ölçüdür. Yaşayacağınız alanın büyüklüğünü net metrekare sayısından anlayabilirsiniz. Net alan yaşanılabilir alandır. Oysa brüt metrekare size ait olan toplam alanı ifade eder. Ancak bunun içerisinde kolonlardan duvarlara kadar pek çok alan da dahil olduğu için sizin yaşayacağınız alan aslında brüt metrekareye göre her zaman daha sınırlıdır. Bu nedenle asıl öğrenmeniz gereken net metrekare hesaplamasıdır.

  • Projeden alınan evlerde net ve brüt metrekare farkları fazla olabileceği için sözleşmeleri detaylı olarak evi satın almadan önce okumanız gerekiyor.
  • Tüketiciyi korumaya yönelik sözleşmelerde bu alanın açıkça belirtilmesi gerektiğini bilmeniz gerekiyor.
  • Özellikle projeden satılan evlerde şirketler yaşam alanlarını net bir şekilde ifade etmek zorunda.
  • Söylemlerde brüt alanın içerisine dahil olan alanların neler olduğunu gerek sözlü gerek yazılı şekliyle belirtilmesi gerekiyor.

Yukarıda saydığımız ifadelere dikkat ederek siz de ev satın alırken, özellikle proje aşamasındayken alıyorsanız net ve brüt metrekarelere dikkat etmeniz gerekir. Ancak bu şekilde doğru yaşam alanı hesaplaması yaparak hayal kırıklığına uğramaz ve hayalinizdeki evi satın alabilirsiniz.

Aşağıda fotoğraflar ile anlatımları görsel hale getirdik. Dilerseniz detaylı şekli ile fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

Örnek Bir Katın Gösterim Alanı

Brüt Alanı

Daire alanı ve buna ilave olarak apartman merdivenleri, asansörleri, yangın şaftları, apartman holleri gibi alanların dahil olduğu şekli ile tabir edilen edilen alan.

Net Alanı

Sadece daire içerisinin duvarlar dahil olarak ölçüldüğü alan şeklidir.

2018-05-04T23:40:05+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın