Konu:--.DWG Dosyası Nasıl Açılır?

.DWG Dosyası Nasıl Açılır?

.DWG Uzantısı Nedir?

DWG hem bir uzantı hem de teknoloji ortamını ifade eden bir terimdir diyebiliriz. DWG formatındaki dosyalar Autocad olarak adlandırılan çizim programının dosyalarıdır. Dwg format 1982 senesinde ortaya çıkan bir uzantıdır ve ilk kez Autodesk firması çıkarmıştır. Cad çizimine girmiş olan bu tür bazı verileri de içerisinde kapsar. Bunlar:

  • Tasarımlar
  • Haritalar ve fotoğraflar
  • Geometrik veriler

Dwg Formatını Tüm Tasarım Ortamlarında Bulabilirsiniz

Dwg formatını neredeyse artık tüm tasarım programlarında bulabileceğinizi söyleyebiliriz. İki boyut ya da üç boyutlu açılan bu uzantı çok yer kaplamadan dosyanızı bilgisayara kaydetmenizi sağlar. Üstelik Autodesk Autocad ile çizmiş olduğunuz tüm çizimler vektörel olarak farklı cihazlara gönderebilir özelliktedir. Örneğin CNC kesim için çizmiş olduğunuz bir çalışmayı rahatlıkla gönderebilir, eğer ölçekli çizim yapmışsanız birebir ölçülerde kesin sağlayabilirsiniz. Başka bir örnekte reklam yada ozalit firmalarında çok büyük ebatlarda çıktılar çıkarabilirsiniz.İşte bu bahsi geçen programında dosya kayıt uzantısı .DWG’dir.

Dwg Dosyasını Açabilmek İçin Gerekli Yardımcı Programlar

Dwg dosya açma işlemini yapmak için yapmanız gereken programı doğru çalıştırabilmek için güncel Mac ya da Windows sürümünü bilgisayarınıza yüklemektir. Programları indirmek için tıklayınız.

  • İlk olarak Autodesk firmasının resmi markası olan Autocad programıdır. DWG Dosyasılarını bu program sayesinde açabilirsiniz. Çok gelişmiş arayüzüne sahip ve uzman programıdır. Dosya boyutu büyüktür.
  • İkinci olarak ücretsiz yazılım olan ve sadece görüntülemek yerine bazı ufak değişikliklerde yapabilme imkanı sunan üstelik küçük dosya boyutlarında olan DraftSight ’tır.
  • Üçüncü olarak ise Free DWG Viewer programıdır. Bu ufak program sayesinde sadece görüntüleme yapabilirsiniz. Maalesef düzenlemelere imkan vermemektedir.

DWG dosyasi nasil acilirAutocad içerisinde çok sık kullanılan Dwg formatını açmak için pek çok farklı program kullanabilirsiniz. Autocad dışında kullanılan 3D çizim programları arasında 3D Max programı gelmektedir. Özellikle animasyon alanında kullanılan bu programla sadece çizim de yapabilir ve tasarımınızı dwg uzantısıyla rahatlıkla bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Dwg uzantılı tasarımlar da tıpkı ai, png gibi kolay açılabilecek uzantılarıdır.

İşleri basılı alanda kullanacağınız zaman dwg formatı pek önerilmez. Ancak veri transferi yapacağınız zamanlarda ve bir program içerisinden alacağınız dosyayı bir başka program içerisinde kullanacağınız durumlarda dwg uzantısı size sorun çıkarmayacağından tercih edilir.

Zaten ilk olarak Autocad içerisinde bulunduğunu söyleyebileceğimiz dwg kayıt turu, mimari, inşaat ve benzeri sektörlerde yapılan çizimleri kaydetmek ve çıktısını almak için çok fazla kullanılmaktadır.

dwg formatı nedir nasıl açılır

Daha sonrasında güncel olarak çalıştırdığınız Autocad programı size istediğiniz sonucu verecektir. Dwg kayıt dışında daha pek çok farklı formatta render alabilir ve istediğiniz şekilde hazırladığınız çizimleri bilgsayarınıza kaydedebilirsiniz. Diğer vektörel çizim programlarında da karşınıza çkacak olan bu dwg uzantısı CAD ürünlerinin temel bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle diğer vektör programlara göre Autocad içerisinde dwg uzantısını daha çok görebilir ve daha çok tercih edebilirsiniz. Dosya hakkında bilgi almak için programın yardım bölümünü kullanabilirsiniz.

 

2018-05-08T01:28:20+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın