Tasarımimarlık

Elektrik Projesi

0

Elektrik Projesi

Elektrik projesi hakkında da fabrika çizimlerinde ya da binaların tasarlanması konusunda kişilerin uyum sağlaması gereken kurallar olduğu muhakkak uyum sağlanması gereken bazı unsurlar vardır. Elektrik projesi ile kullanım kolaylığı kadar ekonomik bir yapıda olmasına da özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra güvenlik için uzmanlar tarafından koyulmuş olan elektrik projesi hakkında kriterlere de tam uyum sağlanmalıdır.

Proje Çiziminde Dikkat Edilmesi Gereken Temel Unsurlar Nelerdir?

Proje çiziminde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir için çizimi sırasında dikkate alınması gereken önlemler şu biçimde sıralanmaktadır;

  • Sayaç ve kofre gibi materyallerin projede nereye monte edileceği konusunda bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra büyüklük konusunda da gerekli detaylar verilmelidir.
  • Aydınlatma alanı ve priz lokasyonu hakkında gerekli bilgiler verilmelidir.
  • Sayaç panosunda bulunması gereken detaylarda herhangi bir eksiklik bulunmamalıdır.
  • Hattın topraklama yapısı ile alakalı ve hangi alandan topraklama gerçekleştirileceği konusunda detaylı bir inceleme yapılmalıdır.
  • Zayıf akım planında herhangi bir acil durumda işleme alınacak sistem hakkında da ayarlamalar yapılmalıdır.

Bu kurallardan herhangi birinin göz ardı edilmesinde dahi proje ile alakalı sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Proje çiziminde dikkat edilmesi gereken temel unsurlar nelerdir ile acil durumlarda ne gibi bir önlem planının yer alacağı hakkında bilgi esinlikle yer almalıdır.

Elektrik Projesi

 

Projede Topraklamanın Önemi

Projede topraklamanın önemi özellikle elektrik konusunda fazlaca önem arz etmektedir. Elektrik projeleri denildiği zamana akla ilk olarak gelmesi gereken kavram projede topraklamanın önemidir. Bu projenin ve sistemin daha güvenli bir biçimde işlemesini sağlamaktadır. Sistemde biriken yükün eş denge üzerine oturtulması ve sıfırlanması için topraklama olmazsa olmaz adımlardan bir tanesidir.

Amacı

Amacı, topraklamanın projede bir kaçak meydana geldiği zaman bağlı bulunulan sistemin ve kişilerin sağlığının koruma altına alınması için ortaya koyulan işlemin etkin olmasıdır. Topraklama olmadığı zaman kişilerin sisteme teması halinde sağlık sorunları meydana gelebilir ya da en basitinden projenin bağlı olduğu araç kullanılamaz bir hale gelebilir. Bu yüzden amacı önemsenmeli ve topraklanma es geçilmemelidir. Kaçağın oluşması için illa bir ihmalin söz konusu olması gerekmemektedir. Sistemlerde zaten doğal olarak ortaya çıkan bir kaçak yapısı vardır. Buz dolaplarında ve diğer ev aletlerinin hemen hepsinde 5mA değerine kadar çıkabilecek olan bir kaçak söz konusudur. Bu kaçağın etkisiz bırakılması için topraklama olmazsa olmaz unsurların başında gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat