Tasarımimarlık

Fabrika Çizim

0

Fabrika Çizim

Fabrika çizim binaların tasarımı ve inşası konusunda uyulması gereken kurallar ve kanunlar bulunur. Fabrika çizim işlemi sırasında bulunması gereken kurallar, aynı şekilde uyum sağlanması gereken temel kriterler bulunmaktadır. Çizim işlemleri sırasında geçmiş senelerde el kullanılsa da artık Autocad programı kullanıma alınmaktadır Bu programlar fabrika çizim projesinin hazırlanmasını kolaylaştırırken bir diğer yandan da projede bir farklılık olursa farklılığın değişime tabi olmasını kolaylaştırmaktadır.

Uygun Alan

Uygun alan konusu sanayileşmenin gerçekleşmesi ile beraber fabrikaların ve diğer sanayi kuruluşlarının şehrin içinde kalmasına sebep olmuştur. Artık şehrin içinde yapılan fabrikalara uygun alan olarak imar izni verilmemektedir. En az projenin kalitesi kadar önemli olan nokta bu nedenle fabrikanın konumudur. İnsanların yerleşim yerlerinden uzakta olması lazımdır.

Fabrika Çizim

Proje Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Proje aşamasında dikkat edilmesi gerekenler anlaşılmış ve proje için uygun alan bulunmuş ve bu alanda fabrikanın inşa edilmesi konusunda da onay verilmişse çizimin oluşturulmasına başlanabilir. Proje fabrika olduğu için atıkların nereye sevk edileceği veya nereye boşaltılacağı konusunda da belirli ayarlamalar yapılmalıdır. Aksi takdirde mevzuat ile alakalı sıkıntılar meydana gelebilir.

Fabrika tasarımlarında genel olarak depo da çizilmekte ve tasarlanmaktadır. Deponun yapısı ve genişliği fabrikanın ne üreteceğine göre değişim göstermektedir. Depoda soğutma ya da sıcak tutma ile alakalı gerekli olan sistemler de muhafaza edilecek olan materyale göre değişim gösterecektir. Proje aşamasında dikkat edilmesi gerekenler ise:

  • Üretimin yönü hakkında da gerekli hesaplamalar ve denetlemeler gerçekleştirilmelidir.
  • Örneğin bir gıda fabrikası kurulacak ise bu fabrikanın üretim çizgisi doğrusal olmalıdır. Bu şekilde üretimin daha seri ve sorunsuz bir biçimde tamamlanması mümkün kılınmaktadır.
  • Fabrikada üretimi yapılacak olan materyal hijyene dikkat edilmesi gereken bir ürün ise kapıların en aza indirilmesi önerilmektedir. Çalışanların kapıya yapmış oldukları her temas hijyen seviyesinin bir kademe daha düşmesi manasına gelmektedir.
  • Kapı gibi bir yapının kullanılması vazgeçilme ise bunun yerine hava perdesinin kullanılması da mümkündür.

Format Hakkında

Format hakkında bilgi verirken fabrika çizim işlemleri Autocad üzerinden gerçekleştirilir ve format üzerinde de bir değişim yapılmazsa elde edilecek olan dosyanın uzantısı dwg olacak şekilde tanımlanır. Bu nedenle pdf formatına dönüştürmek isteyen bireylerin kayt işlemleri sırasında gerekli olan düzenlemeleri yapması lazımdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat