Tasarımimarlık

Geomatik Mühendisliği

0

Geomatik Mühendisliği

Geomatik mühendisliği son dönemde popüler hale gelen ve iş kolu oldukça fazla genişleyen bir mühendislik dalıdır. Geomatik mühendisliği yeryüzünün tamamının ya da bir parçasının ölçülmesine ve matematiksel olarak hesaplanmasına yardımcı olur. Diğer bir adı ile Harita mühendisliği şeklinde tanımlanan Geomatik Mühendisliği, topluma yönelik farklı projelerin hazırlanmasına da katkı sağlar. Geomatik şekiller, haritalar ve planlar ile ilgilenenler, belirtilen mühendislik dalını tercih ederek kendilerini geliştirebilirler. Arazi yönetimi, coğrafi bilgi sistemleri ve madencilik ölçümleri gibi konularda adı geçen mühendislik çalışanlarının görevleri arasındadır.

Yeryüzünü Daha İyi Bir Şekilde Planlama

Planlama, arazi ölçme ve alt yapı çalışmaları gibi konularda hizmet veren Geomatik mühendisliği, yeni gelişmekte olan meslek türlerinden bir tanesidir.

  • Bir şehirde ya da ilçede yeniden yapılanma planlama projelerini yöneten mühendisler, bu sayede yaşanılacak alanların daha dikkat çekici bir görünüme kavuşturulmasına katkı sağlar.
  • Geomatik mühendisleri, şehirlerde alt yapı hizmetlerinin geliştirilmesi adına çalışmaları yürütür.
  • Aynı zamanda deprem, sel gibi afet yönetiminde de belirtilen mühendisler etkili planlama oluşturur.

Arazi yönetimi

Arazi yönetimi, özellikle küçük ya da büyük arazilerin yönetilmesi ve en iyi şekilde değerlendirilmesi konusunda da Geomatik mühendisleri yardımcı olur. Arazi yönetimi ile büyük arazilerin verimli alanlara dönüştürülmesi adına mühendisler, farklı planlar oluşturur. Bu sayede ülkenin ekonomik anlamda gelişimine de katkı sağlanır.

Mühendislik Projelerinin Üretilmesi

Mühendislik projelerinin üretilmesi Geometrik mühendisliğinin ilgi alanına girmektedir. Mühendislik projelerinin üretilmesi geometrik mühendisliğinde aynı zamanda özel projelerin yürütülmesine katkı sağlamak ile birlikte araziler ile ilgili bilgi toplanmasını destekler.

  • Teknolojik gelişmeler ile birlikte yer altı zenginliklerinin öğrenilmesi konusunda Geomatik mühendislerinden yardım alınır.
  • 2D harita çizi teknikleri ve nagivasyon sistemleri ile birlikte arazilerin yer altı özellikleri ile ilgili bilgi edinilir.
  • Sıcak su, fay hattı ya da deprem gibi konularda da belirtilen mühendisler sayesinde bilgi sahibi olunabilir.
  • Aynı zamanda tünel ve köprü yapımında da harita mühendislerinin katkısı oldukça fazladır.
  • Özellikle tünel için delinecek olan dağ, Geomatik mühendisleri tarafından incelenmekte, gerekli ölçümler yapıldıktan sonra şekline zarar vermeden delme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Köprü yaparken ise Harita mühendisleri, sağlam ve kullanışlı bir yapının oluşturulmasına katkı sağlar. Fizik ve mühendislik konuları ile ilgilenenler için belirtilen meslek oldukça avantajlıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat