Gotik Tarz

Gotik tarz, kendine has özelliği olan sanat anlayışı anlamına gelmektedir. Gotik tarz, farklı alanlarda kullanılmaya başlanarak yaygınlaşmıştır. Yazı alanında kullanım şekli Almanlar tarafından yaygınlaştırılmıştır. 12.yy’ın ikinci yarısı için ise Romanesk sanatının değişmesi ile Latin sanatına bir tepki olarak ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Orta Çağı kapatan ve Rönesans’ı başlatan akıl olarak da bilinir. Gotik tarzı sadece mimaride değil, heykelcilik – resim – yazı – hatta gündelik hayatın içinde de kendisini göstermiştir. Gotik tarzı kısa süre içinde yaygınlaşarak pek çok alanda varlığını göstermiştir.

Gotik Mimari Sanatı

Gotik mimari sanatıdabu tarzdan etkilenerek, mimari alanda da kendisini göstermiştir. Gotik mimari sanatı, yapılarda kendisini sonsuzlukolarak gösterir. Genel olarak yapılarda sonsuzluk işlenmektedir. Tanrıyı ve sonsuzluğu anlatan mimari tasarım ortaya çıkmaktadır. Rönesans döneminde yapılan yapılar için akılcılık da mimaride yansıtılıyor. Burada da sonsuzluğun yerini ölçüler alıyor. Çok parçacalık ortaya çıkıyor. Daha çok dünyevi duygular işlenerek, Rönesans döneminde yapılan yapılarda, düz çizgilerin kullanılması, yatay ve dikey hatların izlenmesi ile ise klasik mimari esas alınarak yapılar ortaya çıkarılmıştır.

Gotik mimari Ortaçağ’da sıklıkla karşılaşılan sorunlar sonrasında ortaya çıkmıştır. 1100 – 1200’lerde yapıların mimarisi oldukça ilkel, limitli, karanlık ve soğuk olarak ifade edilirdi. Gotik mimari ile birlikte bu gibi sorunların çözülmesi hedeflenmiştir. Aydınlık olması, hoş ve havadar olması yapıların inşasında ilk akla gelenler arasında yerini almıştır. Gotik mimari kapsamında sunulan pek çok değişim, yapılarda da kendisini göstererek radikal anlamda bir değişimin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Gotik Mimari Örnekleri

Gotik mimari örnekleri neler? Mimari anlamında gotik tarzın yansımış olduğu gotik mimari örnekleri üzerinden inceleme yapılarak, bu tarzın yapılara nasıl etki konusunda net fikir sahibi olunabilir.

  • Gotik mimariden önce erken ortaçağda mimarı ağır taş duvarların yüklerini yaymakta zorlanma söz konusuydu. Yapıların kısa ve ince olmasına neden olan bu durum, gotik mimari ile yapıların boyu konusunda bir değişimi getirdi. Yeni inşaat tekniklerinin de önü açılarak büyük ölçüde yapıların güvenle daha uzun inşa edilmesi sağlandı.
  • Kubbeli tavanlar, gotik mimarinin sonucudur. Sivri uçlu kemerlerin başarısı ile birlikte, kubbeli tavanlar ortaya çıkmıştır. Kubbeli tavanlarda sivri uçlu kemerlerin teknolojisinin kullanılması ile gücün ve ağırlığın da dağılması sağlandı.
  • Yapıların fonksiyonel olması tek başına değiş, estetik ve güzel olması anlayışı da benimsenmiştir.

Gotik mimari eserle

Gotik Mimari Eserler

r hangileri? Bu etkinin görüldüğü ilk eserler, gotik mimari eserler nasıl yorumlanıyor? İşte sizin için en önemli gotik mimarisinin yansımış olduğu gotik mimari eserler…

  • Belçika’ da Antwerp Katedrali, Bruges City Hall, BrusselsTownHall, Tournai Katedrali
  • Danimarka’ da Roskilde Katedrali
  • Almanya’ da Aachen Katedrali, Cologne Katedrali,
  • İngitere’deSalisbury Katedrali, Westminster Abbey, Canterbury Katedrali
  • İtalya’ da Milano Katedrali, Basilica of San Francescod’Assisi,

 

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir