Grid Ne Demek?

Grid ne demek? Mimari terimler içinde yer alan grid ne demek? Hangi anlamlarda kullanılıyor? Öncelikle Türkçe karşılık olarak grid için ızgara ya da kafes anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Belirli bir alan içinde görünmez kabul edilmiş olup, yatay ve dikey çizgiler ile hizalama tekniği uygulanır. Bu tekniğe de grid denir. Görsel algının arttırılması açısından tercih edilir. Bu sayede mimarlık ve dekorasyon alanında müşterilere dekorasyon konusunda detaylı bilgi vermek açısından da önemli bir tekniktir. Grid ne demek sorusuna verilen yanıt ile siz de tekniğin ne ifade ettiğiniz anlamış olacaksınız.

Grid Tekniği Nasıl Uygulanır?

Grid tekniği uygulama aşamasında son derece titiz bir şekilde hareket etmeniz gereken tekniktir. Grid tekniği için ilk olarak görsel algıyı arttırmanın amaç olduğu söylendi. Bunun için aşama aşama uygulamada doğru hareket ederek, görsel algının maksimuma çekilmesi sağlanmalıdır. Örneğin bir web sayfasının tamamı tasarım aşamasında belirli sütün ile kaplanacaktır. Yani 12 sütunlu bir tasarım için, sayfanın tamamının bu sütunlar arasında bölüştürülmesi söz konusu olacaktır. Sütunlar arasında küçük boşluklar olacaktır. Örneğin basit bir web sayfasında bir sedebar olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durumda ana kısım ve yan kısımdan oluşan sayfa, 12 sütun ile bölünecektir. 9 sütun ana kısma, 3 sütun ise sidebar kısmına denk gelecektir. Grid tekniği uygulaması hakkında bilgi verilmiştir. Web tasarımcılar genel olarak bu sistemde 12 sütun ya da 16 sütun kullanır. Ancak yapılacak olan dekorasyonlar için ne kadar sütun kullanılacak olduğu mimar tarafından belirlenmektedir.

Grid Tekniği Faydası Nedir?

Grid tekniği faydası tam olarak nedir? Grid tekniği faydası ile sağlanan avantaj nedir, ne gibi avantajlar oluyor? İlk olarak en önemli kullanım amacı web tasarım alanında sitenin alt yapısının incelenmesidir. Ancak bunun dışında kullanılan alanlar arasında mimarlık var. Mimari uygulamalarda estetiği tam olarak görmek, kontrolleri sağlamak açısından önemlidir. Web alanında ve uygulamalarda bir çığır açmak açısından son derece avantajlı olmuştur. Görsel algının değişmesi yönünde, kişinin çok daha derinlik sağlayarak varsa sorunları tespit etmesi yönünde iyi bir adım olmuştur. Grid tekniği faydası tüm bu alanda sağlanan maksimum oranda görme yeteneğinin artışıdır.

Grid Tekniği Mimaride Önemli midir?

Mimaride grid tekniği mutlaka dekorasyonda ve uygulama öncesinde kullanılır. Mimaride grid tekniği ile yapılacak olan dekorasyonda tek tek her husus göz önünde serilmiş olur. Uygulama öncesinde uyumlu olan alanlar, yapılan hatalar gibi detaylar görülmüş olur. Bunun için de mutlaka bu tekniğin uygulanmasının sağlanması önemlidir. Siz de mimaride grid tekniği uygulamaları hakkında bilgi alarak, dekorasyon öncesinde uzman desteği sırasında kullanılan teknikler hakkında bilgi alabilirsiniz. Görsel algının daha iyi oluşturulması ve daha iyi sonuç alınması mümkün olacaktır.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir