İroni Ne Demek?

İroni ne demek? Günlük hayatın içinde de sık sık kullanılan ironi ne demek? Anlamı tam olarak bilinmeden de günlük hayatta kullanıldığını görüyoruz. Sıkça karşımıza çıkan bu kelime tam olarak ne ifade ediyor? TDK tarafından net şekilde tanımlanan bu kelime, günlük hayatta hangi anlamlarda kullanılır? Türkçeye yabancı kelimelerden geçen kelimeler arasında olduğundan, kullanım alanı da zaman zaman yanlış olabiliyor. Net şekilde ifade edilmesi, anlamı doğru bilinmesi ile ironi ne demek sorusuna da doğru yanıt vermek mümkün olacaktır. İşte yanıtı…

İroni Sözlük Anlamı

İroni sözlük anlamı nedir? Merak edilen ironi sözlük anlamı, Türk Dil Kurumu tarafından aktarılmıştır. Bakıldığında TDK, ironi iççin ironie kelimesinden, yani Fransızca bir kelimeden dilimize yerleştiği açıklamasını yaptığı görülecektir. Gülmece anlamına geliyor. Aynı zamanda söylenen sözün tersinin kastedilmesi demek oluyor. Kişiyle ya da olayla alay etme durumu olarak açıklanıyor.

  • TDK ironi tanımı: Biriyle ya da bir olayla alay.
  • TDK ironi Tiyatro terimi: Etkiyi arttırmak için bir şeyin tersini söyleyerek alay etme durumu.

Verilen anlamlar üzerinden, aslında günlük hayatın içinde de alay durumunda, ironi yapılmış olduğu yönünde kullanımlar olabilir. Bakıldığında söylenen ya da yapılan eylem, ciddi görüntüsü altında, karşıt bir söylem ya da eylemi de ortaya çıkarabilir. Bu durumda çelişki noktasına çekmeyi amaçlayan bir kelimedir. İroni aynı zamanda bir diyalog yöntemi olarak da ifade edilebilir. İroni sözlük anlamı ile tam anlamıyla günlük hayatın içinde yanlış kullanımın da önüne geçilmektedir.

İroni ve Mizah Farkı

İroni ve mizah farkı bilinmesi önemlidir. İroni ve mizah farkı üzerinden, kelimenin yanlış anlamda kullanılmasının da önüne geçilmiş olur. Peki, nedir fark? İlk olarak ironi ve mizah kavramlarının birbirine benzediği kabul edilir. Ancak önemli olan bu iki kavramın birbirine karıştırılmamasıdır. Bunun için ironi terimi, bir olaya ya da eleştirel bir görüşe karşı kullanılır. Mizah için bakıldığında ise kullanım amacı gülmedir. Gülme anlamı taşıyor olduğundan sadece bu alanda kullanılmalıdır TDK tarafından yapılan tanımlar ve karşılaştırmalar kapsamında da tam olarak bu amaçla kullanıldığı görülmektedir. İroni ve mizah farkı direkt olarak karşımıza iki farklı kelime olarak çıkmaktadır.

İroni Cümle Örnekleri

İroni cümle örnekleri ile kelime anlamının daha da pekiştirilmesi sağlanır. Bunun için ironi cümle örnekleri verilmiştir. Örnek olarak arkadaşınızla saat 5 te yemek yiyeceğinizi varsayıyoruz. Arkadaşınızın gecikmesi halinde, dalga geçmek amacı ile çok erken geldin ya demeniz aslında bir ironidir. Bunun için dalga amacı taşıyan durumlarda ironi kelimesinin kullanımı uygun olacaktır. İroni cümle örnekleri ile kullanım alanı çok daha iyi anlaşılır. Bir diğer örnek ise çok yüksek sesle konuşan kişiye, bağır bağır biraz daha bağır duyamıyorum demek de aynı şeydir.

Kategoriler: Genel Bilgiler

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir