Konu:--İskan Nedir? İş Bitirme Belgesi Nedir?

İskan Nedir? İş Bitirme Belgesi Nedir?

İskan Nedir? İş Bitirme Belgesi

İskan ve iş bitirme belgeleri, konut alacak olan kişilerin dikkat etmeleri gereken evraklar arasındadır. Genellikle iş bitirme belgesi, bir yapının inşaat aşaması tamamlandığında alınır. İskan ise inşaatın tamamen bitmesi ve yetkili kurumlar tarafından denetimleri yapılıp onaylandıktan sonra verilir. İskan nedir? İş bitirme belgesi nasıl alınır araştırmasında olanların, mağdur olmamak adına kat mülkiyeti olan konutlara yatırım yapmalarında fayda vardır.  İş bitirme bölge belediyelerinin binanın tamamen bitmiş ve oturmaya hazır hale gelmesinin ardından ve binanın %95 oranına gelmesinden sonra verilen evraktır. Bu evraka iş bitirme denir. Binanın inşaat işlerinin bittiğini belirtir. İskan evrakı ise iş bitirme sonrasında verilen bölge belediyelerinin koymuş oluğu yönetmeliğe uygun haliyle inşası tamamlanmış olan yapılara verdiği evraktır. İskanlı yapılar her şekliyle tamamlanmış sorunsuz binalar anlamına gelmektedir.

İskanı Olan Gayrimenkul Daha Avantajlı

İskanı olan ve tüm denetimleri tamamlanan gayrimenkulleri satın almak her zaman daha avantajlıdır. Devlet tarafından kontrol edilen ve izin verilen konutları satın alındığında herhangi bir sorun yaşanmaz.

  • İş bitirme belgesi geçici olarak verildiği için herhangi bir yaptırımı yoktur.
  • İskan ise tüm proje tamamlandıktan sonra, yapının kullanıma hazır hale geldiğini belirtmek için verildiği için resmi bir evraktır.
  • Yurt içinde ve yurt dışında inşaat çalışmaları tamamlandığında geçici olarak iş bitirme belgesi verilir.
  • Belediyeler tarafından düzenlenen iş bitirme belgelerinin en fazla 1 yıl geçerlilik süresi vardır.

Onaylanma süreci: İş bitirme belgesinin onaylanması için yapının tüm denetimlerinin yapılması ve iskan yönetmeliğine uygun olması gerekir. İnşaatın onaylanmaması ve bazı eksiklerinin çıkması durumunda, iş bitirme belgesinin süresi uzatılır. İnşaatın büyüklüğüne göre de değişken bir süreçtir. Yalnız bir örnek ile anlatmamız gerekirse 8 dairelik bir inşaatın tamamlanma süresi 3 ay ruhsat süresi 7 ayda inşaat süresi dersek 2-3 ay sonrasında da evrak işlemlerinin bütünün bitmiş olması gerekir diye düşünüyoruz.

İş Bitirme Belgesinin Onaylanmasına Dikkat

Ev ya da gayrimenkul alırken, zor durumda kalmamak ve ekonomik anlamda mağdur olmak istemeyenlerin, iş bitirme belgesi onaylanan yapıları tercih etmelerinde fayda vardır.

  • İş bitirme belgesi onaylanıp iskan alındığında, inşaat tamamlanmıştır.
  • Bu noktadan sonra ev ya da gayrimenkul sahipleri iskan raporu sayesinde banka kredisi kullanarak yatırım yapabilirler.
  • İskanı alınan konutlar, deprem ve doğal afet yönetmeliğine uygun olduğu için can güvenliği sağlanır.
  • İskansız evlerin fazla olduğu ülkemizde, her zaman denetimleri ve raporları tamamlanan konutları tercih etmek önemlidir.
  • İskan raporu ve iş bitirme belgesini birbirine karıştırmadan gayrimenkul satın almaya dikkat edilmelidir.

İş bitirme belgesi yüklenici ya da proje sahibi firma tarafından yetkili mercilere onaylatıldığında, denetimleri yapılarak kısa süre içerisinde iskan alınır.

2018-05-06T14:26:32+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın