Kaks Nedir?

Kaks nedir sorusu, en çok gayrimenkul işi yapanlar tarafından sorulur. Yatırım için ilerleyen süreçte mutlaka dikkat edilmesi gerekenler arasında kak nedir var. Terimleri öğrenerek, çok daha profesyonel şeklide yatırımlarınızın gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. KAKS; kat alanı – kat sayısı olarak açılır. KAKS, emsal ile aynı anlamı taşımaktadır. Kat alanının toplamının arsa alanına göre en fazla ne kadar olabileceğini gösteren sayıdır. Kaks nedir sorusunun yanıtı verilmiştir. İşlemlerinizi yapmadan önce, mutlaka emsal ile de aynı anlamı taşıdığını bilmelisiniz.

Kat Alanı Kat Sayısı

Kat alanı kat sayısı olarak açıklan kaks neden önemlidir? İlk olarak kat alanı kat sayısı demek olan kaks, örnek vermek gerekirse ilçede 2,08 kaks varsa, 1.000 metrekarelik bir arsa üzerine en fazla 2070 metrekarelik net inşaat alanının yapılabileceğinden bahsedilmektedir. Emsal ise kask ile aynı anlama geldiğinden, direkt olarak 2.07 emsal olduğunda, 1.000 metrekarelik alanda direkt olarak en fazla 2070 metrekarelik net inşaat alanının yapılması sağlanacaktır. Yapılacak olan işlemlerde bu bilgi ışığında hareket etmek gerekiyor. Kat alanı kat sayısı hesaplama doğru alanda inşaat çalışmalarının yürütülmesi açısından son derece önemlidir.

Taban alanı katsayısı da son derece önemlidir. Satın alınacak olan gayrimenkul için imar planına uygun şekilde yapılıp yapılmadığı belli olacaktır. Sorun yaşanmaması için kontrol edilmesi gereken noktalardan biridir. Tapu parsel sorgulama işlemlerinde kontrol edilmesi gereken bu değerler olarak, özellikle yatırımcı ile gayrimenkul alımlarından önce hesaplanarak ona göre hareket edilmesi gerekir.

Kaks Değeri Hesaplama

Kaks değeri hesaplama nasıl olur? Arsa üzerinde inşa edilecek en geniş bina taban alanı hesaplamak için kaks değeri hesaplama nasıl olur sorusu sorulur. Güvenli ve sorunsuz bir inşaat çalışmalarının gerçekleşmesi için hesaplama işleminin en iyi şekilde gerçekleşmesi gerekir. Hesaplamada yapılan işlemde, dairelerin toplam alanı bulunur. Bunun için arsa alanı ile imar planı üzerinde kask değerinin çarpılması gerekir. Çıkan sonuç ise arsaya yapılacak en fazla net metrekare inşaat alanını ortaya koymaktadır. Örneğin 1.500 metrekare bir arsada üzerine inşa edilmesi gereken binanın kentsel dönüşüm sonrasında yıkılması halinde, arsaya en fazla kaç metrekare inşaat yapılacak belli olmalıdır. Kaks değeri hesaplama aşağıdaki gibidir.

KKSS değeri 2.07 ile çarpılır. Direkt olarak sonuç metrekare üzerinden net inşaat alanını ortaya çıkarır.

Kaks Hesaplama ve Diğer Uygulamalar

Kaks hesaplama ve diğer bilgiler, bu alanda uzman olan kişilerden alınabilir. Kaks hesaplama işlemi yapılmadan inşaat mühendisleri ve mimarlar tarafından işlemler yapılmaz. Bu alanda uzman olan ekip, gereken çalışmaları yürütüp gerekli etüt çalışmalarını yaptıktan sonra direkt olarak sizlere bilgi verecektir. İnşaat ona göre başlatılacak olduğundan sorun yaşamadan değerin hesaplanması ve ona göre hareket edilmesi sağlanıyor olacaktır. Kaks hesaplama konusunda bilgi alabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir