Konu:--Kaks Nedir?

Kaks Nedir?

Kaks nedir sorusu için kısa bir cevap arıyorsanız inşaat emsali diyebilir ya da inşaat yoğunluğu olarak da ifade edebilirsiniz. İmar planı üstünde ismi yazılı olan kat alanı sayısı, imar adasındaki parselde yapılacak binanın inşaat alanlarını toplamını ifade eder ve buna kaks denir. Bina inşaat alanı yapılmış olan imar planı üstünde yazılı olan kat alanı sayısından daha fazla kat sayısına sahip olamaz.

Ancak kaks uygulamasının şehirlere göre değişkenlik gösterebildiğini bilmelisiniz. Çünkü bazı şehirler belediye sınırları ierisnde bu terimleri meclis kararıyla daha farklı uygulamaktadır. Örneğin bunlardan biri de Antalya Belediyesi’dir.

Kaks Nedir?

Taks ve Kaks Birbirinden Farklıdır

Kaks terimi dışında imar içerisinde taks terimini de sık sık duyabilirsiniz. Taks imar planı üstünde yazan taban alanı kat sayısı, o imar adasındaki imar parselinde düzenlenecek olan inşaatın toprak üstünde kaplayacağı en büyük bina sahasını göstermesine denmektedir.

En düşük bina sahası imar planı üstünde yazan taban alanı katsayısı ile ifade edilmiş olan miktardan daha büyük olamaz. İmar durum belgesine baktığınız zaman kafanız karışabilir. Çünkü bu belgede Taks ve kaks yerine E harfiyle belirtilen değerler yazar. Bunun anlamı kaks ile aynıdır.

Kaks ve Taks Nasıl Hesaplanır?

  • Bir yapı inşaat halindeyken bazı hesaplamaların ayrıntılı şekilde yapılması gerekir ve bunlardan biri de taks ve kakstır.
  • Taban alanıyla arsa alanı formülü baz alınarak yapılan hesap taks hesabıdır.
  • Kaks bütün ışıklıklar ve katlar çıktıktan sonra kalan toplam alan olarak ifade edildiği için hesaplasının da buna göre yapılması gerekiyor.
  • Kaks hesaplamasında kaks oranlarını dikkate almanız gerekir ve bunlar 0.20, 0.30, 0.40, 1.0, 1.5, 2.0 ve 2.07 olarak değişmektedir.
  • Kaks oranı size toplam inşaat alanını gösterecektir.

Kaks ve taks alanlarını doğru hesaplayarak inşaata devam etmek çok önemlidir. Ancak başlarda da dediğimiz gibi bazı belediyelerin uygulamaları genel kurallara göre daha farklı olduğu için hangi şehirde imar yaptığınız da çok önemlidir. Bu şehirin kaks ve taks hesaplamalarını kullanmanız ve imara bu hesaplamalara göre devam etmeniz gerekecektir diyebiliriz.

2018-09-20T22:46:56+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın