Tasarımimarlık

Karakalem Çizim Teknikleri

0

Karakalem Çizim Teknikleri

Karakalem çizim teknikleri için en temel resim malzemesi kurşun kalemdir.  Işık-gölge teknikleri kara kalem ile çalışılmaya başlanır.  Bilindiği gibi boyaların kendilerine has özellikleri vardır. Teknik olarak da resme ilk başlayanları zorlayabilir. Bunun için resim çalışmalarında en uygun yöntem karakalem çizimlerdir.  Bu çalışmalar için çeşitli yumuşaklıklara sahip kuruşun kalemlere sahip olunmalıdır. Başlangıç olarak H sertlik düzeyindeki kalemler kullanılır. Dokulu kağıtlar üzerinde karakalem çalışmaları daha iyi görünmektedir. Karakalem çizimlerde kullanılan farklı karakalem çizim teknikleri kullanılır.

Objelerin Taslaklarının Çıkarılması

Objelerin taslaklarının çıkarılması için kağıdınızı eşit büyüklükteki karelere bölmelisiniz. Daha sonra kağıdınız üzerine objeleri yerleştirerek taslak çıkarma işlemlerinde bulunabilirsiniz. Objelerin taslaklarının çıkarılması çizim için önemli bir aşamadır. Bu işlemde 2B kalem kullanılmaktadır.  Kağıda fazla bastırmadan ama yanlışlık yapmaktan da korkmadan cesur çizimler uygulamalısınız.

Objeleri Gölgelendirme

Objeleri gölgelendirme işlemlerinde örnek olarak sürahi, şişe tercih edilebilecek olan objelerdendir. Farklı bir objede tercih edilebilir. Seçilen objeleri gölgelendirme uygulaması için; ışığın nesneler üzerine nasıl düştüğünü detaylı olarak incelemeli ve gözlemlemelisiniz. Bu kısımda sivri uçlu kömür kalem kullanılabilir.  Yumuşak ve sert kalem darbeleri ile ışıklı bölgelere geçmeden kalan kısımları gölgelendirin. Objenin yuvarlak ya da dikdörtgen olma özellikleri de dikkate alınarak kalemler bu formda yönlendirilerek kullanılmalıdır. Yuvarlak objelerde yuvarlak formu vermek için çizgilerinizi bu yönde kullanmanız gerekecek.

Karakalem Çizim Teknikleri

Objelere Form Kazandırma

Objelere form kazandırma için şişenin ağız kısmı ya da sürahinin sapı gibi detaylar oldukça önemlidir. Gölgelendirme işlemlerini tamamlamak için kaleminizi biraz daha bastırarak kullanmanız gerekiyor. Objelere form kazandırma uygulamasında ışıklı gölgeleri boş bırakmaya özen göstermeniz de şart. Çiziminizi tamamladıktan sonra ise ışık alan yerleri kağıt parçaları yerleştirin. Bu sayede kurşun kalemin dağılmasını engellemiş olacaksınız.

Koyultma İşlemleri

Koyultma işlemleri için nesnelerin üzerine düşen gölgeleri koyulaştırdıktan sonra kademe kademe ilerlemeniz önemli. Işık alan kısımları yine boş bırakarak diğer alanları belirginleştirerek koyultma işlemlerini oluşturabilirsiniz. Nesnelerin detay gerektiren kısımlarına geçilmeden önce genel hatlarını belirlediğiniz objelerin oranlarını kontrol etmelisiniz.

Üç Boyutlu Görüntü

Üç boyutlu görüntü için kontür uygulayarak elde etmeniz mümkündür. Çizgilerin uyumlu olması bu kısımda oldukça önemlidir.  Düz, yuvarlak, spiral olmak üzere üç tip çizgi bulunur. Kullandığınız nesneye uygun çizgiler ile birlikte ışığı da hesaba katarak üç boyutlu görüntü elde edebilirsiniz.

Çizimde Kroki ve Desen

Çizimde kroki ve desen formun aslına uygun bir şekilde görünümünün elde edilmesi açısından oldukça önemlidir. Gözlem deseni, perspektif desen, dekorasyon deseni ve sanat deseni olmak üzere farklı desenler vardır. Kullanacağınız objeye göre desen tercihlerinde bulunabilirsiniz. Bir portrenin ya da bir nesnenin gerçek formunu bulmak için kroki ve desen oldukça önemlidir. Çizimlerde dikkat edilmesi gereken; Pencereye yakın bir şekilde oturun ve nesnelerin doğal ışığı nasıl aldığını gözlemleyin, masaya beyaz bir örtü örterek nesneleri daha belirgin hale gelmesini sağlayın, uyguladığınız kompozisyonu düzenledikten sonra çizme işlemine başlayın.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat