Tasarımimarlık

Karakalem Çizimleri

0

Karakalem Çizimleri

Karakalem çizimleri sanata ilgi duyanlar tarafından oluşturulan, son derece dikkat çekici tablolardır. Nesnelerin, farklı objelerin ve insanların karakalem çizimleri yapan sanatçılar, gerçeğe en yakın görüntüler oluşturarak dikkat çekici tasarımlar ortaya çıkarır. Karakalem çizim basit gibi gözükse de deneyim kazanana kadar düzenli olarka çalışmakta fayda vardır. Bu tür çizimler için kullanılan resim kalemleri ile küçük objeler çizerek kendilerini geliştirenler daha sonrasında karakalem çizimleri için nokta ya da gölgelendirme çalışmaları yapabilirler.

Nokta Çizgi Çalışmaları

Nokta çizgi çalışmaları karakalem denilince çok fazla tercih edilir. Siyah kalemler ile nokta efekti oluşturularak hazırlanan nokta çizgi çalışmaları sonucunda ortaya dikkat çekici eserler çıkar.

  • Karakalemde kullanılan 3 farklı çizgi tipi vardır. Düz, oval ve spiral belirtilen çizgi tipleridir.
  • Belirtilen çizgi türleri ile karakalem çalışmalar daha pratik bir şekilde yapılabilir.
  • 2B kalemler, karakalem çizimlerde kullanılır. Yumuşak uçlu olmaları nedeniyle tercih edilir.
  • Karakalem çizim yaparken objeleri tüm açıları ile ele almak ve tüm ayrıntılarını çizmekte fayda vardır.
  • Nesnelerin detaylandırılması, gerçekçiliğinin arttırılmasına yardımcı olur.

Detay çizim çalışmaları

Detay çizim çalışmaları karakalem çizim teknikleri konusunda daha fazla deneyim kazanmak için kullanılır. Gözler, dudaklar, kaşlar, eller, yüz hatları gibi detayları çizim çalışmaları için örnek oluşturur. Bir süre sonrasında gerçeğe en yakın eserler ortaya çıkarabilirler.

Karakalem Çizimleri

Üç Boyutlu Çizgi Teknikleri

Üç boyutlu çizgi teknikleri oluşturulan resimlerin gerçekçiliğini arttırmak adına son dönemde çok fazla kullanılmaya başlamıştır. Üç boyutlu çizgi teknikleri için ipuçları;

  • 3 boyutlu karakalem çizimlerinde genellikle farklı A4 kağıtları kullanılır.
  • Resmin ya da objenin devamı farklı bir A4 kağıdına aktarılarak 3d efekti verilir.
  • 3d çizimler oluştururken, doğru matematiksel hesaplamalar yapmak ve nesneleri farklı açılardan görünüş şekilleri ile kağıda aktarabilmek son derece önemlidir.
  • 3d çizim konusunda ustalaşabilmek için nesnelerin detayları üzerinde titizlikle çalışmakta fayda vardır.
  • Karakalem çalışmalar içerisinde 3d çizim teknikleri, ustalık ve emek gerektirir.

Yetenekli ve hayal gücü kuvvetli kişiler, karakalem ve 3d çizim konusunda deneyimlerini arttırarak dikkat çekici tasarımlarda birbirinden farklı eserler oluşturabilirler. Karakalemde önemli olan nesneleri birden çizmemek, parçalar halinde hata yapmadan oluşturmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat