Konu:--Karot Almak Nedir?

Karot Almak Nedir?

Yeni oluşturulan binaların, iş merkezlerinin ya da konutların dayanıklılıklarını ölçmek için karot alma işlemi uygulanır. Karot almak nedir diye merak edenler için öncelikle belirtilen kelimenin İngilizce ’den geldiğini vurgulamak gerekir. İngilizce havuç anlamına gelen karot, binalarda delikler açılması ya da numune alınması gibi işlemler sırasında tercih edilir. Gelişmiş bir matkap türü olarak da bilinen karot sayesinde betonda dönme hareketi ile birlikte yuvarlak delikler açılır. Belirtilen işlem havucun sökülmesine benzetildiği için bu tarz bir isim alır. Karot ile birlikte binaların sağlamlık durumları ile ilgili bilgi sahibi olunabilir.

Depreme Dayanıklılık Testi

Karot alma işlemi daha çok depreme dayanıklılık testi sırasında da kullanılır. Yeni yapılan binaların ya da iş merkezlerinin depreme ne kadar dayanıklı olduğu alınan numuneler üzerinden test edilir.

  • Karot alma işlemi özel makineler ve uzman personeller tarafından gerçekleştirilir.
  • Karot alma nedir konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için belirtilen işlemin, güçlendirme ya da yıkım kararı alınması durumlarında da uygulandığını söylemekte fayda vardır.
  • depremde hasar görmüş binalardan numune alınarak, yapı ile ilgili problemler tespit edilebilir.

Havalandırma deliği açılması: Yukarıda belirtilenler dışında havalandırma deliği açılması da karotlar ile birlikte gerçekleştirilir. Yeni yapılan konutlarda, pencereler ya da havalandırma delikleri karotlar ile açılır.

Tesisat Delikleri Açma İşlemi

Yeni binalarda tesisat delikleri de karot makineleri ile açılır. Karot almak nedir sorusunu yöneltenler için belirtilen makineler 10 metre derinliğine kadar betonu delebilmektedir.

  • Son derece güçlü ve sağlam olan karot makineleri, kaya ve mermeri delmek için de kullanılır.
  • Delinecek alana uygun olarak karot uçları kullanılmakta ve bu sayede işlem kısa süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.
  • Karot işlemi öncesinde mekanda kontrol yapılmakta ve uygun olup olmadığına bakılmaktadır.
  • Betonun delinmesi sırasında cihazın titrememesi ve deliklerin doğru bir şekilde açılması için iyi bir şekilde yere sabitlenmelidir.

Büyük betonlar ya da kaya parçaları da Karot sayesinde hızlı bir şekilde delinebilir. Düşey ve yatay bir şekilde karot makinesi ile delikler oluşturulabilir. Beton kalınlığı en fazla 2,5 metre olan alanlarda belirtilen makineler kolaylıkla kullanılabilir.

 

2018-10-22T22:56:20+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın