Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat mülkiyeti nedir sorusuna bir bina içerisinde yer alan dairelerin, mahzenlerin ya da ticari amaç ile kullanılan bölümlerin maliklerinin bu yerleşim yerleri üzerinde kanunun verdiği yetki ile kullanabilmesidir denilebilir. Kat mülkiyeti nedir için ayrıca  kanunun binanın daire bazında bütün sakinlerine aynı hakkı vermesi de denilir. Bu noktada kiracı haklarının farklı bir çerçevede değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bina Yapısı

Bina Yapısı kanunda yer alan tanımlamalara bakıldığı zaman özellikle tamamlanmış yapı nitelemesinin kullanıldığının da altı çizilmelidir. Bina yapısı hakkında henüz tamamlanmamış ve kullanılmaya başlamamış olan binalarda kat mülkiyeti ile alakalı dikkate alınması gereken farklı kanunlar bulunmaktadır. Gayrimenkulde bulunan sadece daireler değil o binada yer alan bölümlerin herhangi birinin kullanım hakkı ile alakalı olarak dikkate alınması gereken kanun kat mülkiyeti kanunudur. Arsa sahibinin de bu sürecin içerisine dahil olması ile beraber kat irtifakı hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır.

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat Mülkiyeti Hakkında

Kat mülkiyeti hakkında muhakkak şu noktalar hakkında fikir sahibi olmak gerekmektedir;

  • Kat mülkiyetinin devri söz konusu olduğu zaman bu kat mülkiyetine bağı olan arsa payının da karşı tarafa devredilmiş olacağı belirtilmelidir. Arsa payının kat mülkiyet hakkından ayrı bir şekilde değerlendirilip atışa sunulması söz konusu değildir
  • Kat maliklerinin sahip oldukları bölümler üzerinde tabi ki değişim yapma imkanları vardır. Bu değişim sırasında diğer kat maliklerinin olumsuz yönde etkilenmemesi için gerekli olan önlemler alınmalıdır.
  • Binanın genelinde değişim yapabilmek adına karar verebilmek için kat maliklerinin muhakkak beşte dördünün net onayının alınması gerekmektedir. Bu onayın alınmaması durumunda binanın dış cephesinde boyama işleminin bile gerçekleştirilemeyeceği belirtilmelidir.
  • Kat maliklerinin aksi belirtilmemiş ise yılda bir kere bir araya gelmeleri ve gerekli konuları tartışmaları istenmektedir. Bu şekilde binanın tümünü ilgilendiren konular ile alakalı da net bir karara varılabilir.

Kat mülkiyeti hakkında eklememiz gereken bazı hususlar vardır. Dairelerin bağımsız olarak kullanılması konusunda ve kişilerin eşit haklar ile donatılması ile alakalı olarak şuana kadar hazırlanmış en kapsamlı kanun yürürlüktedir. Yine de kanunda yer almayan durumlar ile alakalı sorunlar çıktığı zaman bu konuda verilmiş olan emsal kararlar incelenmektedir.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir