Tasarımimarlık

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

0

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı

Kentsel dönüşümde kira yardımı hakkında merak edenleri yazıya alıyoruz. 18 aya kadar kira yardımı; kentsel dönüşüme giren binalarda yaşayan vatandaşların kentsel dönüşümde kira yardımı talepleri üzerine gerçekleşir. Binanın anlaşma ile tahliye edilmiş olması sonucunda bu yardımdan yararlanabilme hakkı doğar.  Yardımın türü ve miktarı farklıdır. Kira yardımı mülk sahibine de kiracıya da yapılabilmekte. Ev sahiplerine; 18 ay olmak üzere aylık 680 TL olarak yapılır. Her ay ödeme şeklinde yapılmakta olup kiracılara taşınma masrafları da ödenmektedir. Yapılan kentsel dönüşümde kira yardımı illere göre değişiklik göstermekte.

Başvuru Sürecinde

 Başvuru sürecinde evlerini kentsel dönüşümden yararlanmak için tahliye eden ev sahipleri ya da kiracıların kira yardımı alabilmeleri için istenilen evrakları hazırlayarak ilgili kurumlara başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru sürecinde İzmir, İstanbul ve Bursa’da yaşayanlar tarafından yapıla biliyor ise bu şehirler için Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri görevlendirilmiştir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ise diğer şehirlerde yaşayan kişiler için görev yapar.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Ev Sahiplerinin Hazırlaması Gereken Evraklar

Ev sahiplerinin hazırlaması gereken evraklar için bilinmesi gerekenler. Kentsel dönüşümde kira yardımı almak isteyen ev sahiplerinin hazırlaması gereken evraklar;

  • Başvuru formunu dikkatlice doldurmalıdır.
  • Bağımsız bölümleri de gösteren tapu belgeleri ve fotokopisi istenilen evraklardandır
  • Nüfus müdürlüğünden alınan adrese dayalı nüfus kayıt örnekleri, kişilerin üzerlerine kayıtlı olan son üç aya ait; elektrik, doğalgaz, su, telefon faturalarından biri ve emlak vergi beyannamesi
  • Yetkili kişiler tarafından imzalanmış olan taşınmaza ait güncel tapu kaydı
  • Ev sahiplerinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Ziraat Bankası ya da Halk Bankası’ndan açılmış olan vadesiz mevduat hesabına ait olan hesap cüzdanı fotokopisi
  • Adrese dayalı nüfus kayıt örneği de istenilen evraklar arasında yer alır. Konutun tahliye edildiğini gösterme amacı dahilinde istenir.
  • Riskli bina tespit raporu ve inceleme formu

şeklinde sıralana bilir.

Kiracılardan İstenilen Belgeler

Kiracılardan istenilen belgeler nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, başvuru formu, adrese dayalı nüfus kayıt örneği ( Nüfus Müdürlüğü’nden alınır), son 3 aya ait olan elektrik, doğalgaz, su faturalarından birinin aslı, yeni adrese dayalı nüfus kayıt örneği, riskli yapı belirtme yazısının fotokopisi, kamu bankalarına ait olan hesap numarasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat