Keson Temel Nedir?

Keson temel nedir? Mimari anlamda kullanılan keson temel nedir ve keson temel hangi durumlarda kullanılır? Evet, sorularınızın yanıtını veriyoruz. Öncelikle keson temel, köprü – rıhtım gibi kalıcı yapılarda yapının sudan zarar görmesi amacı ile kullanılan bir temeldir. Keson kelimesine bakıldığında caisson kelimesinden geldiği görülür. Bu kelimenin kötü Latince capsa’dan geliyor. Kısaca kutu anlamına geliyor. Şimdi ise keson olarak Türkçede kullanılıyor. Temel olarak da kutu anlamına gelmesinin yanı sıra günümüzde bir temel türü olarak kullanılıyor. Keson  temelnedir sorusunun yanıtı verilmiştir.

Keson Temel Kullanım Alanları

Keson temel kullanım alanları nelerdir? Bakıldığında temel olarak, farklı alanlarda keson temel kullanım alanları oluşturulmuştur. Kullanım alanı değişse de amaç olarak aynı hizmeti güderek kullanımı sağlanmaktadır. Suyun içindeki yapılarda yıkıcı kuvvetlere karşı olarak, su altında büyük bir alt yapı çalışması gerekmesi durumunda kullanılacaktr. Aynı zamanda toprağın içinde büyük yanal yükler oluşturulması gerektiğinde, kaya   vs olduğunda da ilk olarak kullanılması gereken keson temel olacaktır. Temel büyük bir yanal yüke maruz kalırsa, bu alanda güvenliği sağlamak açısından tercih edilmektedir. Nehir ya da denizde su derinliği fazla olduğunda da kullanılır. Bu ve buna benzer kullanım alanları söz konusudur. Mevcut yer altı suyu akışı çok yüksek hızda olduğunda, yapıya etki gösteren nehir kuvvetleri olduğunda direkt olarak kullanım alanları arasında girer ve keson temel uygulanır. Keson kullanım alanları verilmiştir.

Keson Temel Nasıl Çalışır?

Keson temel nasıl çalışır? Temel türleri arasında yer alan keson temelin çalışma sistemini öğrenmek için keson temel nasıl çalışır sorusunun yanıtlanması gerekiyor. Bu soruya verilen yanıta göre çalışma prensibi hakkında detaylı bilgi sahibi olacaksınız. Keson bir kutudur ve altında herhangi bir zemin olmaması, su geçirmeyen bir kutu olması önemlidir. Suya bırakılması halinde içinde mevcut olan havanın suyun içinde kalması, suyun dibindeki zemin ile keson temelin içi arasında bir hava boşluğunun olması söz konusudur. Çalışma prensibi bu şekilde ayarlanmalıdır.

Kesonun suyu içinde zemine daha iyi oturması için aynı zamanda üzerindeki boşluklar suyla ya da çakıl, kum gibi malzemeler ile dolu olacaktır. Daha sonrasında suyun altında oluşan bu boşluk için çalışanlar ile birlikte suyun istenilen derinlikte kazı çalışmasının yapılmasına destek olacaktır. Keson nasıl çalışır sorusunun yanıtı verilmiştir. Bu sayede zemin gereken derinlikte kazılarak temel oluşturulması sağlanabilir.

Keson Temel Çeşitleri

Keson temel çeşitleri neler? Keson için çeşitlendirilen temellerde, keson temel çeşitleri nasıl avantajlı hale getirilebilir? İlk olarak açık keson bulunuyor. Üst kısmı açık hava ile bağlantılı olan kesonlardır. Yerleştirildikten sonra ise istenilen oturma sağlanır ve beton dökülerek inşaatın tamamlanması söz konusudur. Basınçlı keson ise su basıncının tehlike yaratabileceği yerlerde kullanılır. Keson temel çeşitleri uygun alana göre seçilir.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir