Tasarımimarlık

Kompozit Nedir?

0

Kompozit Nedir?

Kompozit nedir sorusu kısaca kelime anlamıyla karma olarak tanımlanabilir. Ayrıca kompozit daha çok karşımıza kompozit malzeme olarak çıkmaktadır. Kompozit nedir sorusu için daha yakından tanımlamaya bakacak olursak iki ya da daha çok malzemenin mikroskobik ya da makroskobik anlamda birleşmesi ve birbirini tamamlamasıdır. Tek başına bir anlam ifade etmeyen ya da işe yarar olmayan bazı malzemeler bir araya geldiği zaman çok daha işe yarar hale gelebilir. Bu duruma kompozit denildiği için pek çok yerde kompozit malzeme kullanılmaktadır. Kompozit nedir sorusundan sonra içeriği genişletelim.

Kompozit Malzemeler 

Kompozit malzemeler pek çok alanda kullanılırlar. Kompozit malzemeler için en çok kullanım alanlarını da şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yapı malzemeleri sanayisinde kullanılmaktadır.
  • Otomotiv sanayi sektöründe kullanılmaktadır.
  • Silah ve rokey sanayisinde kullanılmaktadır.
  • Uzay ve havacılık sanayisinde kullanılmaktadır.

Aslında kompozit malzemeler dendiği zaman bu kadar uzağa gitmeye gerek yok. Çünkü bunun en bilinen ve en bariz örneği kerpiç evlerdir diyebiliriz. Bu evler toprak ve suyla karıştırılarak içerisine saman konulan yapılardır. Çok basit gibi görünen bu evler aslında harika bir izolasyon sağlar. Üstelik ekonomik anlamda da ucuzdur ve kışın evin sıcak kalmasını sağladığı için tercih edilir.

Kompozit Nedir?

Kompozit Malzeme Türleri 

Kompozit malzeme türleri ise üçe ayırılır. Bunlar polimer kompozit malzemeler, metal kompozit malzemeler ve seramik kompozit malzemelerdir. Her bir malzemenin kendisine has özellikleri vardır. Polimer kompozitler liflerle sıkılaştırılmış olan malzemelerdir ve en çok endüstri içerisinde kullanılır. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olan polimerlerin en önemli yanı yüksek özgül elastitite modülü olmasıdır. Metal kompozitler de MMC ile elde edilir. Daha çok uzay ve havacılık sektöründe kullanılır. Son olarak seramik kompozitler de yüksek teknolojili seramiklerden üretilir. Kompozit malzeme türleri daha hafif oldukları için ve daha yüksek mukavemet gösterdikleri için daha çok tercih edilir. Kompozit malzemeler aynı zamanda ısıya da diğer malzemelere göre daha dayanıklı olabilir. Şeffaflık özelliği yüksektir ve korozyon dayanımı da daha yüksek olduğu için pek çok sektörde tercih edilen malzemeler olmuşlardır. Siz de kompozit malzemeleri kullanmak isteyebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat