Kuranglez Nedir?

Kuranglez nedir? Mimari terimler arasında yer alan kuranglez nedir? Binaların toprak altında kalan, bodrum katlarında doğal yöntemler ile ışık ve havalandırma ihtiyacının giderilmesi için bina bitişiğine yapılan ve üzeri genel olarak demir ızgaralar ile kapatılan ışık bölümlerine verilen isimdir. Ancak kullanılan demir ızgaralar yerine cam sistemlerine de yer verilebilir. Bir diğer isim olarak ışık bacası da kullanılır. Terim dilimize Fransızcadan girmiştir. Temel anlam olarak o dil için İngiliz avlusu gibi bir anlamı ifade ettiğini söyleyebiliriz. Kuranglez nedir sorusunun yanıtı bu şekilde verilmiştir.

Kuranglez Özellikleri

Kuranglez özellikleri nedir? Detaylı bir şekilde yapılandırma için kuranglez özellikleri bilinmelidir. Özelliklere göre yapılacak olan sistem, aydınlatma konusunda maksimum oranda hizmet etmelidir. Bu sayede hem karanlık görüntüden kurtulmak hem de bu sistem ile avantajlı kullanım sağlamak mümkün olacaktır.

  • En önemli özelliklerinden biri, kuranglez yapılarının binanın etrafında sürekli olarak devam ettirilmemesidir. Bodrum kat pencerelerinin bulunduğu bölümlere projesindeki detaylara göre inşa edilmelidir. Tam anlamıyla profesyonel bir çalışma olmalıdır.
  • Kuranglez, bodrum katlara giriş çıkışın yapılması için kullanılmaz. Ancak binanın yol cephesi dışındaki diğer cephelerinde yer alan kuranglez üzerinden kaçış sağlanması amacı ile kullanılabilir.
  • Binanın bulunduğu parsel sınırları içinde olmak ve binaya bitişik olarak bulunması önemlidir.
  • Kuranglez sistemi statik olarak binaya bağlı olmayacaktır.
  • Kuranglezlerde sel, taşkın, su baskını gibi gerekli önlemlerin ve drenaj işlemlerinin yapılması mutlaka olması gerekenler arasındadır.

Tüm bunlara dikkat edilerek kuranglez özellikleri belirlenerek ona göre işlemlerin yapılması gerekir. Profesyonel çalışma olmasına özen göstererek ona göre hareket etmek gerekiyor.

Kuranglez Sistemleri

Kuranglez sistemleri için mutlaka olması gereken, dikkat edilmesi gerekenler var. Kuranglez sistemleri için en önemli nokta, drenajın tekniğe uyun olup olmamasıdır. Uygun drene edilmemiş kuranglez yapıları için ilerleyen dönemlerde can sıkıcı durumların ortaya çıkması söz konusudur. Örneğin yağmur yağması ya da suyun yükselmesi ile bodrum pencerelerinden su sızıntıları olabilir. Bunun önüne geçmek için mutlaka profesyonel hesaplamalar olmalıdır. Kurangzlez sistemleri için alınan önlemlere göre hareket edilmesi sağlanarak, en avantajlı şekilde hizmetten faydalanılması söz konusudur. Bu sistem kapsamında hem aydınlatma hem de güvenli yapılaşma sağlanmış olur.

Kuranglez Cam Sistemleri

Kuranglez cam sistemleri son dönemde en çok tercih edilenler arasında. Kuranglez cam sistemleri farklı alanlarda kullanılabiliyor. Zemin altında kalan bölümler için havalandırmanın yanı sıra, ışık ihtiyacının giderilmesi için tercih edilir. Görsel açıdan çok daha estetik bir görüntü ortaya çıkacaktır. Demir kapaklara oranla çok daha estetik durduğundan, son dönemde daha çok tercih edilmektedir. Güvenlik açısından gerekli önlemler alındığından, kullanım avantajlı ve estetik hale gelmiş olur. Profesyonel olarak hizmet alarak kuranglez cam sistemleri yapımı ve ölçülendirilmesi – hesaplanması avantajlı şekilde yapılabilir. Alıntı : https://www.tasarimimarlik.com.tr

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir