Tasarımimarlık

Maya Programı

0

Maya Programı

Maya programı birçok sektörün kalbinin atmasına yardımcı oldu. Maya programı simülasyon, modelleme ve animasyon öğelerinin tasarımında kullanılan bir yazılımdır. 2006 yılına kadar Alias firmasının elinde bulunan yazılım bu tarihten sonra Autodesk firması tarafından satın alınmıştır. Bu nedenle birçok yerde Autodesk maya programı olarak geçer.

Maya Programının Genel Özellikleri

Maya programının genel özellikleri ücretli bir bilgisayar yazılımı olduğunu söylemeliyiz. Ancak online platformlarda ve kendi web sitesinde deneme sürümü de temin edilebilir. Maya programının genel özellikleri düşünüldüğüne kullanılması gereken bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca öğrencilere 3 yıla kadar ücretsiz kullanım imkanı sunulmuştur. Programın her bir sistem için farklı gereksinimleri mevcuttur ve kullanılmadan önce cihazın teknik özellikleri üzerinde bir inceleme yapılmalıdır. Örneğin yazılımın son sürümü Windows 7 ve sonrasındaki işletim sistemlerinde çalışır. Minimum 64 bitlik Intel veya AMD işlemci ve 4 GB ram ister. Maya programının genel özellikleri ile ilgili ayrıca;

  • Yazılım 2006 yılında 7.0 sürümündeyken el değiştirmiş ancak popülerliğinden bir şey kaybetmemiştir.
  • Programda veri ve sahne yönetimi araçları ile birlikte poligon, NURBS ve Subdivision modelleme seçenekleri mevcuttur.
  • Programda seçilen modele kendine has fiziki özellikler verilebileceği gibi canlı bir varlıkta olan özellikler de eklenebilir.
  • Maya yardımıyla bir arazi üzerine dalgalanma özelliği olan küçük göller eklenebilir.

Maya Programı

Maya Programı Kullanım Alanları

Maya programı kullanım alanları çok fazla olmak üzere başlıca gelenleri hakkında yazacapız. Program 3D modelleme ve render etme özelliği taşıdığı için kullanım alanı oldukça yaygındır. Hollywood filmlerinde kullanılan animasyonların büyük bir çoğunluğu bu programdan destek alınarak yapılır. Bilgisayar oyunlarındaki karakterlerin çizimi ve modellemesinde de Maya kullanılır. Ayrıca oyunun geçtiği mekanlar da bu program vasıtasıyla tasarlanır. İnşaat Sektörü ve Maya: Mimari alanda da programa sıkça başvurulur. Henüz proje aşamasında olan bir yapının arazi üzerinde nasıl gözükeceği ve taşıyacağı nitelikler, bu programdaki çizimler vasıtasıyla ekrana dökülür.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat