Merdiven Ölçüleri

Merdiven ölçüleri nasıl belirlenir? Güvenli merdiven ölçüleri nedir? Öncelikle merdiven, farklı yükseklikte iki düzlemi birbirine bağlayan basamaklar dizisi olarak tanımlanıyor. Merdivenler en yaygın sirkülasyon aracıdır ve en çok yer kaplayan yapıdır. Sirkülasyon araçlarının türleri vardır. Merdivenler dışında rampa, yürüyen merdiven, asansör gibi çeşitlendirilir. Merdiven ölçüleri ise yapılacak olan sirkülasyon için doğru ölçünün belirlenmesi için alınır. Hem alana göre doğru kullanım hem de kat sayısına göre doğru ölçüm olmalıdır. Ardından uygulama aşamasında da doğru ölçülere yer verilmesi son derece önemli olacaktır. İşlevselliği ile ön plana çıkan merdivenler, artık günümüzde mimari eleman olarak en çok tercih edilenlerden biridir. Ölçüleri kullanım alanına göre değişmektedir.

Merdiven Çeşitleri

Merdiven çeşitleri nedir? Ölçüleri değerlendirme aşamasında, aslında önemli olan merdiven çeşitleri olacak. Merdivenin türüne göre belirleme yapılarak, ölçünün de ona göre ayarlanması sağlanacak. İç ve dış olmak üzere merdivenlerin çeşitleri belirlenmiştir. Dış merdivenler; açık alandaki park bahçe merdivenleri olarak açıklanır. İç merdivenler ise işlevlerine göre esas merdivenler, yan merdivenler, servis merdivenler ve yangın merdivenleri olmak üzere 4 seçenek üzerinde incelenmektedir.

Eğim açılarına göre merdiven çeşitleri;

  • Yatık merdivenler: Az eğimli olan merdivenler olarak açıklanır. 20 derece ile 25 derece arasında dış mekanlarda, park ve bahçelerde tercih edilir.
  • Normal merdivenler: Normal eğimli olan merdivenler için 25 ile 37 derece arasında merdivenler olduğunu söyleyebiliriz. Kamuya açık olan binalarda, konutlarda tercih edilmektedir.
  • Dik merdiven: Eğim olarak 37 ile 45 derece arasında değişir. Ekonomik konutlar için, çatı arası ya da bodrum alanlarında kullanmaktadır.
  • Yatık eğimli merdivenler (20-25˚);12<r<15 cm, normal eğimli merdivenler (25-36˚);15≤r≤19 cm, dik eğimli merdivenler (36-45˚); 19<r<22 cm şeklinde eğitim üzerinden rıht yükseklik hesaplaması yapılır.

Verilen merdiven çeşitleriüzerinden eğim ölçülerine göre hareket edebilirsiniz. Doğru bir ölçülendirme ile gün içinde rahatlıkla kullanılacak olan merdivenler uygulanabilir. Ayrıca inşa edilmesi aşamasında da doğru uygulamalar ile tamamen yüksek konforlu ve güvenli merdivenlerin yapımı tamamlanmış olur.

Merdiven Basamak Genişliği

Merdiven basamak genişliği nasıl olmalıdır? Merdivende önemli ölçülendirme açısından merdiven basamak genişliği de son derce önemlidir. Bunun için ortak merdiven ve sahanlık genişlikleri açısından 1.20 m’den az olmaması gerekiyor. Bu ölçüler tek bir aileye mahsus olan evler için uygundur. Bağımsız bölümlerde dubleks – tripleks vb. gibi alanlarda ise 0,90 m’ye kadar düşebilir. Merdiven basamak genişliği son derece önemlidir.

Merdiven Basamaklarının Ölçüleri

Merdiven basamaklarının ölçüleri ne kadar olmalı? Doğru bir ölçülendirme merdiven basamaklarının ölçüleri için nasıl yapılır? Basamak yüksekliği 0,17 m’den fazla olamaz. Genişlik ise 0,27 metreden az olamaz. Genişlik hesaplanır rıht sayısı hesaplanarak ardından b=a-1 üzerinden işlem yapılmalıdır. Merdiven basamaklarının ölçüleri de bu sayede en iyi şekilde hesaplanmış olacaktır.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir