Tasarımimarlık

Metrekare Nasıl Hesaplanır?

0

Metre Kare Nasıl Hesaplanır?

Metre kare nasıl hesaplanır sorusu gayrimenkul sektöründe ev ve işyerlerinin fiyatlandırılmasında kapladığı alan içinde önemi büyüktür. Metre kare nasıl hesaplanır konusun da evin kullanılabilir yani net alanı ile brüt alanı arasında bir takım farklar bulunur. Bu yüzden ev alırken veya satışa çıkarırken evin kaç metrekare olduğuna dikkat ederek adım atılmalıdır. Kısaca metrekare nasıl hesaplanır ve net ve brüt alan arasındaki fark nedir açıklayalım.

Yaşam Alanı Hesabı

Yaşam alanı hesabı ile bir ev ya da işyeri için eğer brüt alandan bahsediliyorsa, çok fazla öğe hesaba katılmış demektir. Çünkü bir yerin brüt alanı hesap edilirken boşluklar ve kayıp noktalar da sonuca dahil edilir ki buna yaşam alanı hesabı denir. Örneğin bir evin brüt alanı 200 metrekare deniyorsa, rakamın içine asansör ve merdiven boşlukları, kolonlar ve elektrik şaftı da dahil edilmiş demektir. Halbuki evde yaşayacak olan insanlar için bu etmenler herhangi bir şey ifade etmez.

  • Yaşam ya da kullanım alanı olarak ifade edilen bölge, deyim yerindeyse gayrimenkul üzerindeki işe yaramayan yerlerden bağımsız olarak ölçülen alandır.
  • Yaşan alanı, bir yerin net alanı olarak da ifade edilir ve ölçmek için en doğru adım parçaları toplayıp bütün elde etmektir.
  • Ölçüm yaparken isterseniz gerçek boyutlar üzerinden isterseniz de evin mimari planı üzerinden işlem yapabilirsiniz.

 

Kolay Metrekare Hesaplama

Kolay metrekare hesaplama için evin net alanını bulmak için her bir odayı ayrı ayrı ele almanız daha sağlıklı sonuç verecektir. Her oda kendine has bir geometrik şekle sahiptir ve önemli olan bu şekilleri ölçülebilir hale getirmektir. Dikdörtgen, kare ve dik üçgenler hesaplaması en kolay şekillerdir. Kolay metrekare hesaplama da hesaplayacağınız oda net olarak bu şekilde değilse bile bölerek küçük parçalar haline getirebilirsiniz. Dikdörtgen ve kare olan alanlarda alan hesabı iki kenarın birbiriyle çarpılması ile yapılır. Dik üçgende doksan dereceyi oluşturan iki komşu kenarın çarpımı ikiye bölünür. Evin odalarının her birini alanı ölçülebilir geometrik şekiller haline getirerek ölçümünüzü tamamladıktan sonra çıkan sonuçları toplarsanız evin net alanını yani yaşan alanını bulmuş olursunuz. Bu ölçümü yapmak eşyalı evlerde zor olabilir. Bu yüzden plan üzerinde ölçeğe dikkat ederek de hesaplama yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat