Konu:--Metreküp Hesaplama

Metreküp Hesaplama

Konut ya da imar kurallarına uyulmaması nedeniyle, tavanları alçak ve basık birbirinden farklı konut projeleri oluşturulmaya başlamıştır. Bu noktada daha geniş ve ferah tavanlı bir eve sahip olmak isteyenler için metreküp hesaplama son derece önemlidir. Evin metreküpüne göre mekanın ferahlığı konusunda da kısa sürede bilgi sahibi olmak mümkündür. Ev almadan önce metreküp hesaplamayı öğrenmek, daha avantajlı yatırımlar oluşturmak açısından faydalıdır. Psikologlar ve uzmanlarda, tavanı geniş evlerde oturmanın ruh sağlığına iyi geldiğini belirtmektedir.

Konutun Hacminin Öğrenilmesi Açısından Önemli

Metreküp hesaplama en çok konutların hacimlerinin öğrenilmesi açısından avantajlıdır. Evlerde içerisinde mobilyaların tam olarak yerleşmesi ve doğru bir dekorasyonun oluşturulması adına net kullanılabilir alanın ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

  • Metreküp hesaplama sayesinde evlerin kullanılabilir alanları daha kısa süre içerisinde öğrenilebilir.
  • Genellikle maliyetin az olması için tavanları alçak evler yapılmaya başlamıştır.
  • Yüksek tavanlı konutlar, kat sayısının düşmesine neden olduğu için müteahhitler tarafından çok fazla tercih edilmez.
  • Türk mimarisinde tavan yüksekliği önemli olduğu için ev almadan önce metreküp hesaplaması yapmakta fayda vardır.

Metreküp hesaplama ölçütleri: Evlerin metreküplerinin hesaplanabilmesi için uzunluk, genişlik ve yükseklik ölçülerinin bilinmesi yeterlidir. Bir ev satın almadan önce müteahhitten ya da ev sahibinden belirtilen ölçüleri almak daha bilinçli bir şekilde yatırımların oluşturulmasına destek verir.

Metreküp Hesaplama

Tavan Yüksekliği İle Hesaplama

Bir evin metreküp değerini hesaplayabilmek adın yavan yüksekliğinin öğrenilmesi yeterlidir. Aynı zamanda konutların metrekaresi konusunda da bilgi sahibi olmak gerekir.

  • 100 metrekarelik bir evde, tavan yüksekliği 2 metre ise evin hacmi 200 metreküptür.
  • Aynı şekilde 100 metrekarelik bir konutta tavan yüksekliği 3 metre ise ev hacmi 300 metreküp olarak belirlenir.
  • Metreküp hesaplamak son derece kolay olduğu için satın almak istediğiniz konutun metrekaresini ve tavan yüksekliğini öğrenmeniz yeterlidir.
  • Bu tür hesaplamalar ile birlikte evin ne kadar kullanışlı olduğu konusunda fikir yürütebilmekte son derece kolaydır.

Konutların ya da ev fiyatlarının her geçen gün biraz daha arttığı  günümüzde, bu tür hesaplamalar yaparak en avantajlı olanı değerlendirmekte fayda vardır.

2018-10-12T12:47:28+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın