Konu:--Metretül Hesaplama

Metretül Hesaplama

Metretül hesaplama nedir diye ilk bakılacak olduğunda, iki boyutlu bir hesaplama kavramını temsil etmektedir. Hesaplaması yapılacak konunun biri iki boyutlu iken diğerinin ise standart olduğu geçerli sayılmaktadır. Bunun ardından ise cisim tek boyutlu olarak kabul edilir ve metretül hesaplama işlemleri yapılır.

Metretül aynı zamanda daha çok en uzunluğunun hesaplanması adına kullanılan ölçü birimidir. Kendi içerisinde farklı tabirleri barındırmasının yanı sıra “mt” kısaltması ile tabir edildiğini de eklemek mümkündür. Fakat metre ile karıştırılmaması da gerekir. Çünkü metre “m” ile gösterildiğinden mt doğrudan metretül olarak ifade edilmektedir.

Metretül Ölçü Biriminin Kullanıldığı Alanlar

Metretül’ün kullanılmakta olduğu çeşitli yerler vardır. Bunların en temelleri arasında alçıpan panel çalışmaları adına ölçünün alınmasıdır. Metretül aynı zamanda;

  • Alüminyum pencere
  • Kapı imalatı
  • Pimapen hesaplama işlemleri

İçinde kullanılmaktadır. Normalde pimapen ile cam hesaplama arasında farklarda vardır. Cam hesaplama işlemlerinde kullanılan santimetrekare ile metrekare kavramları, camın yerleşmesi planlanan bölgeye göre hesaplanır. Fakat pimapen alanında metretül hesaplaması daha ön planda olan bir ölçü birimi olarak karşımıza çıkar.

Metretül Hesaplamasının Yapılışı:

Bunun için doğrudan hesaplama yapılacak alanın yükseklik, uzunluk ve profil aralığı baz alınarak ölçüsünün alınmasına dayanır.

Metretül Hesaplama

PVC Pencerelerde Hesaplama Yapılışı:

Bunun için PVC pencerelerde metretül hesaplamasında, var olan alanın yükseklik ve genişlik uzunluğu ile profillerinin ölçülmesine dayanmaktadır.

Pimapen Metretül Hesaplaması Yapılışı:

Uzunluk ölçüsü ile kasa kayıt sayısı üzerinden bir çarpma işlemi yapılır. Ulaşılan her bir metretül değerleri toplanarak istenilen sonuç elde edilmektedir. Örnek olarak;

Pimapen için 3 adet 2,00 metre, 4 adet 1,00 metre, 4 adet 120 metre, 4 adet 0.6 adet kasamız olsun. Burada pimapenin toplamdaki metretül ölçüleri için uzunluk ile kasa sayısı çarpılmalı ve tek tek toplanmalıdır.

  • 00 mt x 3 iken 6 metretül
  • mt x 4 iken 4 metretül
  • 20 mt x 4 iken 4.8 metretül
  • 6 mt x 4 iken 2.4 metretül

ortaya çıkar. Elde edilen tüm metretüller toplandığında ise pimapen için 17.20 metretül değeri bulunmaktadır.

 

2018-10-13T01:03:46+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın