Tasarımimarlık

Mimaride Aks Nedir?

0

Mimaride Aks 

Mimaride aks tekerleğin dönmesine yardımcı parçalardan bir tanesine verilen addır. Aynı zamanda mimari yapılarda da kullanılan mimaride aks terimi, hizalama ya da dengeleme olarak da ifade edilebilir. İnşaatlarda binalardaki kolonların doğru bir şekilde hizalanması ve birbirini dengede tutması adına akslar son derece önemlidir. Yine aynı şekilde otomobillerinde arızasız çalışması için aks sistemleri temel parçalardan bir tanesidir. Aks sayesinde, diferansiyellerden dönme ivmesi alınmakta ve tekerlekler itilerek aracın hareket etmesine yardımcı olunmaktadır. Arka akslar ise hareket verme görevini üstlenir.

Aracın Hareket Mekanizması

Aracın hareket mekanizması olduğunu söylemekte fayda vardır. Çok sayıda parçanın bir araya gelmesi ile birlikte oluşan akslar, araçların sınıflarına göre değişiklik gösterir. Aracın hareket mekanizması hakkında;

  • Yarım serbest akslar genellikle kamyonet ve büyük araçlarda vardır. Maliyeti daha ucuz olan belirtilen aks modeli rulman yatakları ile birlikte araç yükünün çekilmesine destek verir.
  • Tam serbest yüzücü aks mili daha güçlü ve aynı zamanda sağlamdır. Aks mili zarar görse bile tekerlek yerinde kalır.
  • Ön akslar tekerlekleri harekete geçirmekte, arka akslar ise hareket etmesine yardımcı olmaktadır.

Araçların arızasız bir şekilde hareket etme ve tekerleklerde problem yaşanmaması açısından akslar son derece önemlidir. Tekerleklerin büyük bir cisme çarpması ya da kaya gibi parçalara vurması durumunda akslar zarar görür ve araç hareket etmez.

Darbe Kaynaklı Aks Arızaları

Darbe kaynaklı aks arızaları araçlardaki aksların arızalanmasının en büyük sebeplerinden bir tanesidir. Kaza ya da çarpma gibi durumlarda araç arızalanmakta, akslarda ise rulman bozukluğu meydana gelmektedir.

  • Böyle bir problem yaşanması durumunda tekerler zarar görür ve araç hareket ettikçe ses çıkarmaya başlar.
  • Çarpmanın etkisi ile birlikte aks kafası bozulur. Böyle bir durumda ise direksiyon hakiminde problemler yaşanacağı için büyük kazalar meydana gelebilir.
  • Genellikle aks arızaları direksiyon titremesi ile birlikte ortaya çıkar.
  • Titreyen direksiyon, sürücülerin hakimiyet sağlamalarını da zorlaştırır. Bu durumun bir sonucu olarak ise akslar nedeniyle sürücüler hayatlarını kaybedebilir.

Aks parçalarından bir tanesi olan poryabilyası da sürüş sırasında arızalanabilir. Benzer durumları yaşamamak için araçların bakımını düzenli yaptırmakta fayda vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat