Konu:--Mimari Çizim Programları

Mimari Çizim Programları

Mimarların ve mühendislerin, eğitimleri boyunca ya da daha sonrasındaki iş hayatlarında iyi projeler ortaya çıkarabilmeleri için önemli programlardan yardım almaları gerekir. Bu noktada çizim programları, bilgisayarlara kolaylıkla indirilebilmekte ve    proje yapanlara yardımcı olmaktadır. Özellikle 3D programlar hakkında bilgi sahibi olan mühendisler ya da mimarlar, ortaya büyük ve önemli projeler çıkarabilirler. Neredeyse tüm bilgisayarda bulunan “paint”in daha da gelişmişi olarak bilinen programlar, ortaya farklı tasarımların çıkmasına katkı sağlar. 3D çizim programları ise bu noktada çizim ve tasarımın aynı anda yönetilebilmesi açısından son derece pratiktir.

3D StudioMax

Çizim programları denildiğinde akla ilk gelen alternatiflerden bir tanesi 3D StudioMax olarak bilinir. Mimarlar ve mühendisler için ideal olan program, 3D modelleme programlarından bir tanesidir.

 • Duvar, kapı, pencere gibi farklı mimari tasarımların oluşturulmasına yardımcı olan program, kolaylıkla ölçü belirlemek için de kullanılır.
 • Yüzey modelleme tekniklerinin bulunduğu program içerisinde, Material Editor son derece geliştirilmiştir.
 • Mimarların hayallerindeki evleri tasarlamalarına yardımcı olan program, tüm bilgisayarlarda çalışır.
 • Animasyon, iskeletleştirme ve genel modelleme için de kullanılan 3D StudioMax, pek çok nesneyi kullanıcılarına hazır olarak sunar.

Bu tür programlar sayesinde yenilikçi ve özgün tasarımlarda mekanlar oluşturulabilir.

AutoCAD

Mühendisler ve mimarlar tarafından en çok tercih edilen programlardan bir diğeri ise AutoCAD olarak karşımıza çıkar. Autocad programı ilk eğitimi alınması gereken bir programdır. Diğer programları bilmek zorunda değilsiniz fakat Autocad programını kesinlikle bilmek zorundasınız. Gerek mimari sektöründe olsun, gerek mühendislik sektöründe olsun bu program temel taşıdır. Autodesk firmasının geliştirdiği program, vektör tabanlı bir programdır.

 • Teknik çizim, tasarım ve modelleme AutoCAD ile birlikte kısa sürede hazırlanabilir.
 • Her yılında yeni sürümü çıkan program, yapılacak olan mekanın temel çizimlerinin gerçekleştirilmesi için tercih edilir.
 • Mimarlar için AutoCAD Architecture versiyonu da mevcuttur.
 • İki boyutlu teknik resimlerin hazırlanabildiği uygulama, konut, tesisat ya da elektrik projeleri yapmak için kullanılabilir.
 • Tüm mimari çalışmalar bu programda hazırlanmaktadır.
 • Metraj hesapları, alan hesapları, uzunluk hesapları yükseklikler bu program sayesinde çizilerek hesaplanır.

Çizgilerin oluşumu ile çizilen projelerde iç mimari konusunda çok hitap etmemektedir.

Özel tasarım mekan fırsatı: Mimarlar ve mühendisler belirtilen program sayesinde özel tasarım mekanlar oluşturabilirler. Üç boyutlu tasarımlarında yapılabildiği uygulama, kat modellerinin hazırlanmasına destek verir.

Blender

Açık kaynaklı bir 3D modelleme programı olarak da bilinen Blender, Windows, Linux ve Mac OS işletim sistemine sahip cihazlarda çalışır.

 • Sürekli geliştirilen ve güncellenen program, özellikle mühendisler için son derece faydalıdır.
 • Konut ve tesisat projelerinin hazırlanmasına yardımcı olan uygulamada aynı zamanda çizimlerde son derece kolay ve pratiktir.
 • Ücretsiz olarak sunulan programda, görsel efektler yaratmakta mümkündür.

Bu tür programlar sayesinde mühendisler ve mimarlar, proje yeteneklerini geliştirerek estetik ve dikkat çekici işler oluşturma fırsatı elde edebilirler. Diğer programlara göre daha basit mimari çizim programları ara yüzüne sahiptir.

3DS MAX 

Autocad programı gibi temel bir taşı olan bir diğer program ise 3dsmax’dir. En çok komutu barından program özelliği ile isterseniz plugin ekleyerek yeni yeni özellikler kullanabilirsiniz. İç mimari, mimari ve mühendislik konularında oldukça aktif olarak kullanılan programlardan bir tanesi. Yapılan çizim ve tasarımlar sonrasında gerçekle bire bir çalışmalar çıkartabilmeniz mümkün. 3 boyutlu bu çizim programı ile yer yüzündeki tüm nesneleri yapabilirsiniz.

2018-05-17T13:46:15+00:00

Yazar :

1 Yorum

 1. Tasarkar 24 Ekim 2018 at 18:54 - Reply

  Merhabalar,autocad ve 3dmax’i kullanıyorum.Gerçekten çok etkili programlar.Neredeyse mimarlar için yapılmış programlar.Elinize sağlık güzel yazı olmuş 🙂

Yorumunuzu Yazın