Mimaride Dekoratif Sanatlar

Mimaride dekoratif sanatlar, yapıların dekoratif anlamda yeniden yapılandırılmasıdır. Mimaride dekoratif sanatlar dekorasyon işlemlerinde mimari plana uygun şekilde gerçekleşmektedir. Örneğin binaların, saray – köşk ya da cami gibi eserlerin mimari plana uygun olarak yapılacak olan onarım çalışmalarında, duvar süsleme ve buna benzer işlerin gerçekleşmesidir. Mimaride dekoratif sanatlar bu bağlamda, tamamen mimari hususlara da uygun şekilde gerçekleşmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak hem sanat uygulamaları hem de mimari plana uygun şekilde işlemler gerçekleşmektedir.

Mimari Dekoratif Sanat Uygulamaları

Mimari dekoratif uygulamaları, en doğru şekilde yapılmalıdır. Bunun için de mimari dekoratif uygulamaları kapsamında görev alacak teknikerler vardır. Bina, saray, köşk, cami gibi sanat eserlerinin mimari plana uygun olarak yapılacak olan onarım çalışmaları – duvar süslemeleri gibi işlerin tamamını gerçekleştiren, seramik  sanatçısı – iç mimar – restorasyon uzmanları ile usta işçiler arasında göre alan uzman kişiler mimari dekoratif teknikerleridir. Mimari dekoratif uygulamaları ile belirlenen görevler aşama aşama tamamlanarak uygulanır.

 • Ressam, mühendis, mimar, seramikçi uzmanları ile olarak uygulama alanının keşfinin yapılması sağlanır. Ölçüler alınarak dekoratif sanat uygulamaları göz önünde bulundurularak işlemler başlar.
 • Planlamalar uzman öncülüğünde yapılır.
 • Gerekli malzemelerin temin edilmesi sağlanır.
 • İş programı oluşturulur ve uygulama konusunda sorun yaşanmayacak şekilde dekoratif işlemler yapılır.

Mimaride Sanat Uygulamalarında Kullanılan Araç Gereçler

Mimari sanat için yapılacak olan uygulamalar, yapılarda büyük değişim sağlayabilir. Elbette dönüşüm aşamasında mimari sanat uygulamaları için pek çok araç gerece ihtiyaç duyulur. Uygulama öncesinde bunların temin edilmesi ile işlemler başlar. Ardından tamamen planlanmış olduğu gibi işlemlerin yapılması sağlanır. Tüm bunların göz önünde bulundurulması ile profesyonel bir iş ortaya çıkarılır.

Gerekli gereç ve ekipmanlar;

 • Şekillendirme aletleri
 • Amaca uygun olacak şekilde kesici ve yakıtı aletleri
 • Hava kompresörü
 • Koruyucu maske ve eldivenler
 • Seramik fırını
 • Sentetik ve selülozik boya, tiner gibi çözücüler kullanılır.
 • Fırça, tiner, cam, alçı, çamur, kurşun bakır gibi malzemeler…

Sunulan malzemeler, dekorasyon aşamasında kullanılacaktır. Yapılacak olan işleme göre net şekilde temin edilmesi, uygulamaya hazırlık açısından önemlidir. Bu aşamaya kadar uzmanlar gerekeni yapacaktır. Planlı bir şekilde uygulamaların gerçekleşmesi için mimar ve teknikerler kontrolleri de sağlayarak tam olarak hayal edilen sonucu ortaya çıkaracaktır.

Mimari Dekoratif Sanatlar Hizmeti

Mimari dekoratif sanatlar hizmetinden faydalanmak için bu alanda uzman olan mimar ve teknikerlerden hizmet almak gerekiyor. Bunun için mimari dekoratif sanatlar hizmeti için iletişime geçmek yeterli olacaktır. Hemen iletişim kurulması halinde, uzmanlar yapı ve alanlar hakkında bilgi alır. Ardından da direkt olarak planlama ve uygulama ile talepleriniz gerçekleşmiş olur. Süreç hakkında uzman desteği alabilir, profesyonel şekilde bu uygulamaların gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Mimaride dekoratif sanatlar kapsamında sunulan hizmet, profesyonel şekilde ulaştırılarak yapı için talepler en iyi şekilde gerçekleşmektedir.

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir