[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”no” min_height=”” hover_type=”none” link=””][fusion_text]

Mimarlık bir bolum secmek için araştırmalar yapan üniversite hazırlık öğrencilerinin gözüne en çok korkutan bölüm.

Sizi sadece sizi bekleyenlerden haber etmek istiyorum.
İnanın bana üniversitede keyif yapmak istiyorsanız tıp bile seçebilirsiniz ama mimarlık seçmeyin. Çok Ciddiyim!!

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible” margin_top=”5px” margin_bottom=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none” last=”no” hover_type=”none” link=”” border_position=”all”][fusion_separator style_type=”none” sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” class=”” id=”” /][fusion_text]

“Mimarlık bölümü hem teorik hemde uygulamalı olarak eğitime odaklanmıştır.”

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container][fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible” margin_top=”20px” margin_bottom=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none” last=”no” hover_type=”none” link=”” border_position=”all”][fusion_separator style_type=”none” sep_color=”” border_size=”” icon=”” icon_circle=”” icon_circle_color=”” width=”” alignment=”center” class=”” id=”” /][fusion_text]

Peki neden mimarlığı zor yapan;

Birincisi sadece sınav haftasında çalışırım hallerim ben bir gecede hatim ederim diyorsanız yanılıyorsunuz. Bir kere 1.sınıftaysanız tasarım ve çizim dersleriniz oluyor mutlaka ve bu derslerde her hafta ödev veriyorlar. Haftalarca belki aynı maketi kritik alacaksın kırıp bozup düzeltip hocaya sunacaksın. Sonunda hoca yine tatmin olmayacak. Kendimce uygulamalı dersleri seviyorum. Saatlerce masa başında teorik bilgileri ezberlemekten iyidir diyorsanız size bir haberim var. Zaten tek dersleriniz bu olmayacak. Mimarlık bölümü hem teorik hemde uygulamalı olarak eğitime odaklanmıştır.

Herşey Mantığa Dayalı Olmalı;

İkincisi yaptığın her şeyin nesnel verilere dayandırmalısınız. tasarım dersinde bir nebze tolere edilse de aslında proje derslerinde yaptığın her şeyi nesnel verilere dayandırmak zorundasın. Bu binayı neden böyle yaptın neden bu formu seçtin diye sorduklarında canım öyle istedi diyemezsin. Bunun yerine bina üzerinde ki rüzgarın akışını hesapladım ve böylece binada ki rüzgar sarsıntılarını önledim diyebilirsiniz. Bu kesinlikle daha ikna edici olacaktır. Peki bunun zorluğu ne? Verdiğim örnekteki kriteri tutunabilmek için öncelikle bu tip bilgilere sahip olmanız gerekmekte. Mimarlık çok kapsamlı bir disiplin zaten. Coğrafya, tarih,kültürel yapı, fizik, matematik sanat her şeye hakim olmalısınız. Ve ayrıca çok okumalısınız. Sizin düşündüklerinizi dile getirme becerinizi artıracaktır.

Maalesef Biraz Masraflı;

Üçüncüsü bana çok çalışmak zor gelmez diyorsanız, kendimi geliştirmekten keyif alıyorum hatta diyorsanız, yine size bir haberim var. Bu sefer bir dış etmen. Kırtasiye; Kırtasiye sizin eviniz gibi olacak. Çalışanlarla kanka olacaksanız. 1 hafta gelmeseniz neredesiniz iyi misiniz diye soracaklar. Her uğradığınızda 10-20 TL harcama yapacaksanız hatta daha fazla. Final dönemlerinde vize dönemlerinde bu 80 – 100 TL ye kadar çıkacak. Kısacası öğrenci olarak paranız kalmayacak. Hatta çok eğimli bir aranız varsa bir maket 300 TL ye kadar çıkabilir.

Yorucu;

Dördüncüsü otobüse binişleriniz hergün işkenceye dönecek. Çizim paftaları, maketler, malzeme çantanız, bilgisayar çantanız, kendi çantanız otobüste ekstra kart basmınıza sebep olabilirler.

Beşincisi benim de en zor olduğumu düşündüğüm şey çoğu zaman bölümünüzden soğumanıza sebep olan şey, zamananızın büyük bir çoğunluğunun amelikle geçmesi. Zamanınızın %20si araştırmakla, birşeylere kara vermekle geçiyorsa, %80 de gerçekten amelelikle geçiyor. Gözünü bilgisayara bakmadan bozuluyor. Maket yapmaktan eğik durmaktan bel ağrısı çekiyorsun. Günlerce uyuymamanız gerekiyor. Banyo yapmaya bile vakit bulamıyorsunuz. Kendinizi öğrenci gibi hissedemiyorsunuz ve beyniniz firar eder. Azıcık kitap okumak bile bir lüks haline gelir.

Sonuç ;

Sizi korkuttuğunu biliyorum. Amacımda bu; çünkü mimarlığı kesin tercih etmeyen birinin yapabileceğini düşünmüyorum. Bu bölümü seçtikten sonra pişman olmanızı istemiyorum. Ama şunu söylemek istiyorum. Beni geliştiren, düşüncelerimi oluşturan, beni ben yapan bu bölüm. Bu yüzden bölümümü seviyorum. Ama bu zorluklara rağmen bu mesleği yapmak istiyorsanız, mimarlık bölümü okumak istiyorsanız, mimarlığın bu zorluğun tadını almak istiyorsanız, hiç durmayın belki Türkiye’nin Zaha Hadid olabilirsiniz.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir