Konu:--Mimarlık Taban Puanları

Mimarlık Taban Puanları

Farklı yapılara, tasarım ürünlere ve dekorasyona ilgi duyanlar, mimarlık bölümünü tercih ederek sevdikleri bir meslek sahibi olabilirler. Mimarlık taban puanları üniversitelere göre her yıl değişiklik gösteriyor olsa da öğrencilerin kazanma şansı son derece yüksektir. Fen bilimleri ya da sayısal bölümünde okuyan öğrencilerin tercih edebilecekleri mimarlık, iş alanı geniş mesleklerden bir tanesidir. İyi bir kariyer yapmak ve en iyi yerlerde çalışmak adına, mimarlık puanları yüksek köklü bir üniversiteyi tercih etmek faydalı olacaktır.

Üniversitelere Göre Farklı Puanlar

İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerin dışında, üniversitelere göre de Mimarlık puanları değişiklik gösterir.

  • Başarılı ve ortalaması yüksek öğrenciler, profesyonel üniversiteleri tercih ederek geleceklerini garanti altına alabilirler.
  • Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve ODTÜ mimarlık puanları en çok kuruluşlar arasındadır.
  • ODTÜ ve Yıldız Teknik gibi köklü üniversiteler, öğrencilere İngilizce eğitim vererek gelişmelerine katkı sağlar.
  • Mimarlık bölümünde en yüksek puan 482 ile İstanbul Üniversitesindedir.
  • Son dönemde devlet kadar özel üniversitelerde atılım yaparak öğrenciler tarafından tercih edilmeye başlamıştır.

Tam burslu vakıf üniversiteleri: Vakıf üniversitelerin neredeyse çoğunda, %100 burslu mimarlık okuma imkanı vardır. Üstelik devlet üniversiteleri de İngilizce eğitim verdiği için gençler eğitimlerini en iyi şekilde tamamlayabilirler.

Mimarlık Taban Puanları

Mimarlık Bölümü Çalışma Alanları

Mimarlık bölümü uzun yıllardır popülerliğini kaybetmeyen mesleklerden bir tanesidir. Konutların, iş merkezlerinin ve farklı yapıların oluşumu sırasında katkı sağlayabilmek için mimarlık okumak gerekir.

  • Mimar olan öğrenciler aynı zamanda mekanların dekore edilmesi konusunda da bilgi sahibi olur.
  • İç mimarlıkta belirtilen bölümden sonra popüler hale gelen mesleklerden bir tanesidir.
  • İnşaat firmaları, şehir planlayıcı şirketler, mühendislik firmaları gibi farklı sektörlerde mimarlar iş bulma fırsatına sahiplerdir.
  • Farklı meslekler söz konusu olduğunda mimarlık asla eskimeyen ve her zaman iş olanağı olan alternatiflerden bir tanesidir.

Mimarlık puanları yüksek olduğu için disiplinli bir şekilde çalışmak ve başarı sağlamak son derece önemlidir. Kendilerine çalışma planı oluşturanlar, mimar olarak geleceklerini en parlak şekilde hazırlayabilirler.

2018-10-22T22:51:29+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın