Konu:--Müteahhitlik Belgesi

Müteahhitlik Belgesi

Yüklenici olarak da belirtilebilen Müteahhitlik, son dönemde çok fazla getiri sağlayan popüler iş kollarından bir tanesidir. Konut, iş yeri, alışveriş merkezi gibi farklı yapıların oluşturulması için 2012 yılında çıkan kanun ile birlikte yatırımcıların müteahhitlik belgesine sahip olmaları gerekir.

Bu noktada müteahhitlik belgesi almak isteyenler, tüm evrakları tamamlayıp onay aldıklarında, yapı hazırlatıp satma hakkına sahiplerdir. Yapı müteahhitlik belgesi olarak da bilinen evrak, yetki belgesi numarası içerdiği için inşaat yapmak daha da kolay bir hale gelir.

Müteahhitlik Belgesi

Müteahhitlik Belgesi Nasıl Alınır?

Müteahhitlik belgesi alabilmek için öncelikli olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekir. Yetki belgesi numarası formunu dolduranlar, başvurularını tamamlarlar.

  • Formun doldurulmasından sonra, kayıtlı olunan meslek odasından alınan sicil kayıt süresi belgesi ve kimlik fotokopisi de İl Müdürlüklerine teslim edilmelidir.
  • Belirtilen belgeyi şahsi kişiler ya da tüzel kurumlar alabilir.
  • Belirtilen belgeye sahip olabilmek için Şehircilik İl Müdürlükleri dışında internet üzerinden yapılan başvurularda kabul edilir.
  • Vergi levhası fotokopisi de başvuru sürecinde istenen evraklar arasındadır.
  • Müteahhitlik belgesi alırken, belirli bir tutarda ücret talep edilir. Başvuruyu yapanların parayı yatırdıklarına dair dekontlarını da başvuru sırasında dosyalarına eklemeleri gerekir.

Geçici müteahhitlik belgesi: Toplam inşaat alanı 500 metre kareyi geçmeyen ve daha öncesinde de bu tür bir proje yapmamış kişilere ya da tüzel kurumlara verilen evraktır. Belirtilen geçici belgeyi alabilmek için yalnızca tek bir proje için başvurulması gerekir. 5 yıllığına verilen belge, kurumların tek bir yapı üzerinde yetki sahibi olmalarına zemin hazırlar.

Geçici Müteahhitlik Belgeleri

Tek bir proje ya da inşaat için geçici belge almak isteyenlerin, ikametgah, genel tapu kaydı, kimlik fotokopisi, belge ücretinin ödendiğine dair dekont tamamlamaları gereken evraklar arasındadır.

  • Geçici belge başvuru yapanlar onayladığında, en fazla 5 yıl süre ile bir inşaat projesi yönetebilirler.
  • Müteahhitlik belgesi alamayanlar için böyle bir fırsat son derece avantajlıdır.
  • Başvurularını sorgulamak isteyenler YAMBİS sayfasını ziyaret edip TC Kimlik numaraları ile işlem yapabilirler.

Yasalara uygun, doğru inşaat projelerinin yürütülmesi adına belirtilen belgeler zorunludur.

 

2018-10-12T11:26:37+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın