Peyzaj Mimarlığı

Peyzaj mimarlığı Avrupa Peyzaj Sözleşmesi’ne baktığımız zaman peyzaj tanımında insanlar tarafından algılandığı haliyle insani unsurların etkileşiminin neticesinde bir alan yaratmaya denildiği yazmaktadır. Peyzajın önemli olmasının nedenleri arasında tarih ile günümüz arasında bir bağ kurması yatmaktadır. Bu nedenle peyzaj mimarlığı önemlidir.

Bulunduğumuz çevreyi daha düzenli ve estetik bir hale getiren, modern insanın doğa ile iletişim kurmasını sağlayan ve bu yönde estetik düzenlemeler yapan kişilere de peyzaj mimarları denilmektedir. Peyzaj mimarlığı farklı çalışma alanları ve farklı bölümleri olan bir mimarlıktır. Ancak temelde bahsettiğimiz tanımın hepsi için geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Peyzaj Mimarı

Peyzaj mimarı olmak istediğiniz zaman üniversitelerin mimarlık fakültelerinde peyzaj mimarlığı bölümü olup olmadığını öğrenmeli ve tercihlerinizi buna göre yapmalısınız. Pek çok farklı alanla iç içe giren bir bölüm olan peyzaj mimarlığı, farklı alanlardaki bilgilere peyzaj mimarı tarafından hakim olmayı gerektirir. Bu nedenle üniversiteye gittiğiniz zaman peyzaj mimarlığı bölümünde fizik, kimya, zooloji, botanik, meteoroloji gibi dersleri görürsünüz. Bunların dışında perspektif model çizme, süs bitkilerinin üretimi ve şehir bölge planlamaları gibi derslere de hakim olmak zorunda kalırsanız. Özel şirketlerin tasarım bölümlerinde çalışan peyzaj mimarları aynı zamanda belediyelerin park ve bahçe bölümlerinde de çalışabilir. Çevreye etki eden ve doğanın algılanmasını değiştiren peyzaj mimarları modern bir gelecek için önemlidir.

Peyzaj Mimarlığı

Peyzaj Mimarının Görevleri Nelerdir?

Peyzaj mimarının görevleri nelerdir için bazı maddeler şunlardır:

  • Mimarlar topluma açık olan yeşil bölgelerde, çocuk oyun alanlarında ve spor sahalarında görev alarak bu bölgelerin daha iyi düzenlenmesi için çalışmalar yapar.
  • Çevre kirlenmesi gibi sorunların giderilmesi için çalışmalara katılır.
  • Hem özel hem de resmi kuruluşlara ait bahçelerin düzenlemesini yapar.
  • Arazi kullanımını çevreye göre değerlendirir ve daha modern çevreler yaratmaya çalışır.

Peyzaj mimarları tüm bunları yaparken bilgisayarını kullanmalı, çizim programlarını bilmeli ve arazi ölçüm aletleri, toprak işleme araçları gibi aletlere de hakim olmalıdır.

Peyzaj Mimarı Olmak 

Peyzaj mimarı olmak istiyorsanız temel tasarım prensiplerine sahip olmalı ve estetik zevkleri de biliyor olmalısınız. Estetik görüşe sahip olmadan ve bu anlamda kendinizi geliştirmeden iyi bir peyzaj mimarı olamazsınız. Aynı zamanda yaratıcı ve şekil ilişkilerini görebilme yeteneğine de sahip olmalısınız. Sanat ve kültür olaylarına duyarlu olmalı ve herşeyden en önemlisi de doğayı seven, onu korumak için uğraşan bireyler olmalısınız diyebiliriz.

 


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir