Render Nedir?

Render nedir teknik bir kavramdır ve render nedir sorusunun cevabı da bu nedenle teknik olacaktır. Genelde film prodüksiyon ya da mimarlık alanında kullanılan bu terim çizilmiş ya da düzenlenmiş olan ham materyalleri, program aracılığıyla işleyerek video haline getirmektir. Aslında render almak olarak da adlandırılan bu terim tamamen projenin bittikten sonra videoya dönüştürülme sürecini temsil eder.  Bu işlemi yapmak için de bir bilgisayar yazılımına ihtiyaç vardır. Render nedir kısaca bu şekildedir.

Render İçin 3D Alanı

Render için 3D alanı, derlemek ya da sunmak gibi anlamları da olan render aslında en çok kullanılan alandır. Çizim esnasındaki objelerin, verilen ışıkların, kamera açılarının, dokuların ve sayabileceğimiz birçok efektlerin tam olarak işlenerek video haline gelme sürecini anlatan render, verilerin boyutuna, bilgisayarın kalitesine ve işlem gücüne bağlı olarak süre anlamında değişkenlik gösterebiliyor. Ancak render için 3D alanı işleminin grafik programları da dahil olmak üzere pek çok alanda kullanıldığını söyleyebiliriz. Her programın render işleme yazılımı kendi içerisindedir. Örneğin Photoshop programını örnek verecek olursak işlediği verileri Jpeg olarak render ettiğini ve dışarıya verdiğini söyleyebiliriz. Bunlar render için 3D alanı örnekleridir.

Render Nedir?

Render Motorları

Render motorları bazı örnekler aşağıda tanımlarıyla gösterilmiştir.

  • Mental Ray: Teknoloji dünyasının en önde gelen render motorlarını içeren bu alan lider yazılımlar tarafından entegre ediliyor. Maya, 3D Max, AutoCad gibi programları buna dahil edebiliriz.
  • Vray: Mimari görselleştirme için günümüzde en çok kullanılan render motoru olduğunu söyleyebiliriz. Gelişmiş özellikleri vardır ve döküman konusunda öncüdür.
  • Maxwell Render: Multilight özelliği sayesinde çok fazla kullanılan bu programla render aldıktan sonra da sahnedeki ışıklarla istediğiniz gibi oynayabiliyorsunuz. En geniş materyale sahip render motorlarından biri olduğunu söyleyebiliriz.
  • Keyshot: Herşeyin hazır sunulduğu bir render programı olduğu için öğrenmesi en kolay olan programlardan biridir.

Render motorları içerisinde tercihinizi yaparken hangi programı daha iyi kullanabileceğinizi de göz önünde tutmalısınız. Hızlı ve gerçekçi çözümler üretmek için bilgisayarınızla uyumlu çalışacak hızlı render programları tercih ederseniz, işi bitirme süreniz de o kadar hızlı olacaktır. Özellikle sürekli render alınması gereken işler yapıyorsanız zamanın çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kategoriler: Mimari Terimler

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir