Konu:--Renk Uyumları Tablosu

Renk Uyumları Tablosu

Günlük hayatımızda her yerde kullandığımız renkler sürekli bizimle olduğu için estetik açıdan renk uyumuna da dikkat ederiz. Psikolojik olarak insan üzerindeki etkisi kanıtlanmış olan renkler, kurumsal firmaların logo ve reklam çalışmalarında da önemli yer tutar. Renklerin insanlarda hissettirdiği his markalar tarafından çok önemsenmektedir. Farkında olmadan bile duygu durumunuzun değişiminde etkili olan renkleri iyi okuyabilmek ve renk uyumunu iyi yakalayabilmek gerekir.

Hangi Rengin Size Ne Hissettirdiğini Bilin

Renklerin verdiği hislere göre markalar da kendi renk skalalarını oluşturur. Bu nedenle bazı renklerin verdiği kanıtlanmış hisler şunlardır:

  • Mavi renk güven ve gücü temsil ettiği için bankalar genelde maviyi kullanır.
  • Sarı iyimser ve sıcak bir renktir.
  • Yeşil renk genelde sağlığı ve gelişimi temsil eder. Bu nedenle sağlık alanındaki markalar çok fazla kullanmaktadır.
  • Mor rahatlığın temsilidir.
  • Kırmızı heyecan duygusunu yükselten iddialı renklerden biridir.

Saydığımız renklerin olumlu yanları olsa da hepsinin olumsuz yanları da olabilir. Ayrıca renklerin diğer hangi renklerle kullanıldığı da rengin algılanmasında belirleyici olur. Bu nedenle renk uyumları tablosu bilinmelidir.

Renk Uyumları Tablosu

Tasarımda Renk Uyumu Neden Önemlidir?

Tasarım sürecinde renk uyumunun önemli olmasının nedeni az önce de bahsettiğimiz gibi kişide doğru hisleri uyandırabilmekle alakalıdır. Renkleri doğru kombinleyebilmek için öncelikle onları sınıflandırmanız gerekir. Sıcak renkler, soğuk renkler ve nötr renkler olarak renkleri ayırabiliriz.

Sıcak renkler sarı, kırmızı ve turuncudur. Eğer neşeli ve eğlendiren tasarımlar yapmak istiyorsanız bu renk kombinini kullanmanız gerekir. Soğuk renkler mavi, mor ve yeşil olarak adlandırılır. Güven, ciddiyet ve istikrarı temsil ettiği için büyük şirketlerin tasarımlarında bu renkler kullanılır. Nötr renkler de gri, siyah ve beyaz olarak ayrılır. Tamamlayıcı renk olarak kullanılır.

 

2018-10-28T01:03:46+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın