Röleve Ölçü Krokisi Projesi

Rölöve ölçü krokisi projesi için restorasyon çalışmalarının en önemli adımı olan rölöve alma işlemi binanın mevcut durumunu ortaya koyması açısından oldukça önemlidir. Bu şekilde yapının hangi değişim işlemlerine gerek duyduğu projelendirme işleminin en başında belirlenerek olabildiğince az hasarla yeniden düzenlenmesi sağlanabilir. Rölöve ölçü krokisi projesi çizilirken mümkün olduğunca doğru ölçülerden yararlanıldığından emin olunmalıdır.

Rölöve Hizmetleri İçin Bize Ulaşın 05356164214

Rölöve işleminin çalışma ölçeğini belirleyen unsur yapılış amacıdır. Restorasyon projeleri için yapılan rölöve çalışmalar 1/50 ölçek kullanılarak yapılıyorken, herhangi bir sokakta yer alan binaların görünümünü anlatacak bir rölöve çalışmasının 1/200 ölçek kullanılarak yapılması gerekir. Rölöve işleminin ilk adımı ölçü almaktır. Restorasyon işleminin yapılacağı binadaki bütün kesitlerin detaylı bir şekilde ölçüsünü almak doğru bir rölöve ortaya çıkmasına sebep olacaktır. İkinci ve en önemli adımlardan biri olan fotoğraf çekimi ise profesyonel kişilerce yapılmalı ve mümkün olduğunca detay içermelidir. Tavanları, kapılar ve zeminlerin ayrı ayrı farklı açılardan fotoğraflarının çekilmesi ve her çekilen fotoğrafın hangi açıdan çekildiğinin belirtilmesi rölöve ölçü krokisi projesi çizilirken oldukça yardımcı olacaktır. Restore edilecek binanın krokisinin çizilmesi ve ölçülerinin belirtilmesinin ardından yeniden bir projelendirme yapılarak binanın yapımında kullanılan malzemeler, su veya elektrik tesisatının nerede bulunduğu, taşıyıcı kolonlar gibi yeniden projelendirmede yardımcı olacak unsurlar belirlenir. Yapılacak değişikliklere karar verilmesinin ardından restorasyon çalışması başlatılabilir.

Yapılacak restorasyon çalışmalarının en önemli adımı olan rölöve ölçü krokisi projesi çizilirken asıl amaç yeniden düzenlenecek binanın mevcut durumu hakkında fikir sahibi olmak ve verilebilecek en az hasarla yeniden yapılmasını sağlamaktır. Bu sebeple ölçü alımı esnasında profesyonel kişilerle çalışmak, detaylara özen göstermek ve teknolojik ekipmanlardan yararlanılması gerekmektedir. Özellikle tarihi binalarda yapılacak işlemlerde sadece ölçü değil binanın tarihi dokusunun da incelenmesi ve hakkında fikir sahibi olunması  rölöve işleminin başarılı olmasına katkıda bulunacaktır.

 

Kategoriler: Projeler

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir