Siluet Nedir?

Siluet nedir? Gölge biçimde olan profil olarak da tanımlanabilecek olan kavram, siluet nedir? Tam olarak neyi ifade ediyor? Bir nesnenin yalnızca kenarları çizilerek, yapılan resim olarak tanımlanır. Tasarımcı, biçimlendirme ya da dış hat belirlemesi yaparak çizimi sunar. Moda bir çizim tekniğidir. Farklı siluetler de uygulanan kesim, materyaller, aksesuar değişimi gibi hususlardan elde edilir. Moda değişimleri ile bu alanda da değişimler paralel bir şekilde gerçekleşmektedir. Siluet nedir sorusunun yanıtına göre hareket ederek, uygulama hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

Siluet Hazırlama ile İlgili Kavramlar

Siluet hazırlama nasıl olur? Bu aşamada siluet hazırlama için bilinmesi gereken kavramlar nedir? Kavramların ne ifade ettiği konusunda bilgi sahibi olmanız halinde, uygulama konusunda da daha rahat olacaksınız. Uygulamada da zorlanmadan, kavramlar üzerinden hareket ederek doğru bir sonuç ortaya çıkarmanız mümkün olacaktır.

  • Stil: Üslup anlamına geliyor. Her tasarımcının aynı zamanda kendine özgü bir stili olacaktır.
  • Stilist: Teknik anlamda sanatsal bilgiye sahip kişidir. Beceriye sahip olduğundan, çizim yeteneği ile birlikte ortaya farklı şeyler çıkarır. Kendi tarzını yaratma yetkinliğine sahiptir.
  • Stilizasyon: Stilizasyon nedir sorusu da sıkça sorulur. Bakıldığında siluetleri üsluplaştırıp yalınlaştırmak anlamında kullanılmaktadır. Sadeleştirmek olarak da kısaca ifade edilebilir.
  • Deformasyon: Resimle bir konu ya da biçimin aslı için değişim olmaması. Aslı aynı kalarak farklılaştırma işlemidir.
  • Orantılı çarpıtma: Bilmeniz gereken bir diğer kavram ise orantılı çarpıtmadır. Belirli açılardan vücutlar çizildiğinde, siluetlerin orantılı çarpık görünmesi söz konusudur. Kuşbakışı olarak sıradan siluetlerin daha etkili olması için uygulanabilir.
  • Doku: Objelerin, iç yapıları ilişkili olarak plastik yönden özellikler taşıyan etkileyici görünüm.
  • Eskiz: Ön hazırlık çalışması olarak açıklanır.
  • Çizgi: Hareket eden noktaların oluşturduğu hattır.Siluet hazırlama aşamaları tamamlanırken bu kavramlar karşınıza sıkça çıkacaktır.

Siluet Nasıl Çizilir?

Siluet nasıl çizilir sorusu sıkça sorulan sorular arasında. Bakıldığında siluet nasıl çizilir sorusunun yanıtı kapsamında ilk olarak hakim olmanız gereken kavramların verildiğini göreceksiniz. Çizme aşamasına geçmeden önce stil hakkında fikir sahibi olmanız gerekiyor. Uygulama aşamasında da mutlaka eskiz uygulamaları ile ilk etapta bir deneme yapmanız öneriliyor. Ardından çizim aşamasında son derece dikkatli hareket ederek tamamen sizin eseriniz olarak bir yapıt ortaya çıkarmak mümkün. Siluet nasıl çizilir sorusunun yanıtı kapsamında dikkat etmeniz gerekenleri göz önünde bulundurun.

Mimari Siluet

Mimari siluet çizimi, bu alanda uzman olan kişiler tarafından uygulamalı olarak çizilebilir. Mimari siluet çizimi için belirlenen ölçüler de olacaktır. Ölçeklendirme ile direkt olarak bir alanın çizimi yapılabilir. Sanat yapısından biraz daha uzak ancak aynı zamanda estetik kaygının da güdülerek, eksiklerin görülmesini de hedefleyen bir siluet çalışması yapılabilir. Mimari siluet çizimi ile son derece avantajlı sonuçlar çıkarılabilir. Mimari eksikler tamamlanarak çözümler yaratılabilir.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir