Konu:--Tasarım İlkeleri

Tasarım İlkeleri

Tasarımda önemli olan pek çok kavram yer alır. Bu sebeple tasarım oluşturmadan önce tasarım ilkelerini bilmek, daha verimli bir sonuç ortaya konulmasının kapısını açar. Bu sebeple her bir ilke unsurunu ele almak, ortaya istenilene yakın ya da beklentiyi aşan bir çalışmanın ele alınmasını sağlayabilir.

Tasarım her zaman belirli bir bilgi birikimi, kanıtlama çabası, memnuiyet ya da iş odaklı etkenlere göre süreçlere sahiptir. Bu sebeple problemlerin ele alınması, olası riskler ve ilgili tasarım konusuna ait bilgi toplama süreçleri, ortaya koyulabilecek bir tasarımın altyapısını oluşturacaktır. Bu yüzden araştırma yapmak ve bunu doğru kanallardan gerçekleştirmek, tasarım sürecinde istenilen verimi sağlayabilir.

Tasarım İlkeleri Nelerdir?

Tasarım İlkeleri

Denge, renk, bütünlük ve daha fazlası bir tasarımın ilkeleri içerisinde yer alır. Tasarım ilkeleri içerisinde her birinin tanımı ve içeriğine bakıldığında;

Çizgiler: Bir insan gözü için çizgiler, bir şeyin doğru simetrik algısının oluşturulmasını zihne aktarır. Bu yüzden çizgi hususlarının tasarıma uygun olarak ele alınabilmesi gerekir. Her çizgi, yuvarlak, kare, kesin, kesikli, ince ya da farklı somut etkenleri barındırabilir. Örneğin bir çizginin yatay olması sakinlik hissiyatını oluşturabilirken, kıvrımlı bir çizgi zarafetin bir yansıması olabilir.

Renk: Işık ile algılanabilir tanımı olan renkler, insanların yine zihin hafızalarında yer edinen bir kavramdır. Her rengin hazırlanan tasarım iel alakalı olarak taşıdığı soyut ve manevi anlamlar vardır. Bu anlamları doğru şekilde kullanırken, tasarım içeriğinin konu bütünlüğüne uzak olmaması gerekir.

Vurgu: Tasarımı ele alan bir konunun odak noktasının ön plana çıkarılması durumudur. Buradaki temel nokta tasarımda var olan önemli kısımların, insanların dikkatinin çekmesinin sağlanmasıdır.

Hareket: Bu algı, belirli bir kompozisyon dahilinde renkler, çizgiler ya da belirli somut etkenler kullanılarak oluşturabilir.

Bütünlük: Var olan bir tasarımın, birden fazla öğelerin ortak bir uyumu olduğunun bütünsel olarak yansıtmasıdır. Bütünlük sağlandığında tasarım bir farklılığı ortaya koyuyor demektir.

Farklılık: Konuya ilişkin olarak oluşturulan, daha farklı karakter biçimlerinin ele alınmak istendiği bir tasarım ilkesidir. Amaç farklı olmak ve geçerli sayılan bir ezber kalıbın bozulmasıdır.

2018-10-28T01:22:44+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın