Tasarımimarlık

Taşeron Nedir?

0

Taşeron Nedir?

Taşeron nedir için taşeron aslında aşina olduğumuz ve sık sık duyduğumuz terimlerden biridir denilebilir. Taşeron nedir sorusuna yanıt verecek olursak bunun esas işi yapan kurum ya da kişiden devralarak, o işi yapmaya başlayan kişi ya da kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca firmalar da taşeron olabilmektedir. Yasalarda da geçen taşeron kavramı burada alt işveren olarak bahsedilmiştir. Taşeron işçiler genelde işin asıl bölümünde değil, o işin yürümesine yardımcı olan yan kollarda görev alan işçilerdir.

Ahlaki Olmayan Davranışlar

 

Ahlaki olmayan davranışlar taşeron firmalarıyla alakalı düzenlemeler yapılsa da bu firmalarda gözlemlenebiliyor. Bunlar:

  • Çalışma saatleri ve şartları kanunlarda belirtilmiş olmasına rağmen çalışma sürelerinin mesai başlangıç ve bitişlerinin patron tarafından belirlenmesi
  • Devlet dairelerinde çalışanlar mesaiye kaldıkları zaman mesai ücreti alacak olsalar da taşeron işçilerin mesai saatleri için ekstra para almaması ve bu durumun tamamen patron insiyatifine kalmış olması
  • 11 ay düzenli ve sorunsuz çalışıyor olsanız bile tazminat hakkı elde etmemek için çıkarılma durumunuz vardır.
  • Maaşlar diğer sektörde çalışanlara kıyasla daha düşüktür.
  • Kıdem tazminatı genelde alamazlar.
  • Bu işçilerin haklarını savunacak bir sendika kurulmamıştır.

Taşeron İşçilerin Çalışmaları

Taşeron işçilerin çalışmaları için yukarıda saydığımız usulsüzlükler çok fazla işveren ve taşeron firma tarafından yapıldığı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptığı çalışmalarla tazminat alma hakkını taşeron işçilere de getirmeye çalışıyor. 11 ay çalışıp işten çıksalar bile tazminat almaya hak kazanacak olan taşeron işçiler aynı zamanda mesai ücreti de alabilecek. Bu sorunları çözme yolunda adımlar atan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu, taşeron işçilerin umut ışığı oluyor diyebiliriz. Özellikle inşaat sektöründe çok sık kullanılan taşeron işçiler pek çok iş yükünü hafiflettiği ve hızlandırdığı için sektörler arasında önemli bir konumdadır. Onların hakkını korumak ve daha doğru çalışma şartları yaratmak yapılması gerekenlerden biridir. Bu nedenle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun düzenlemeleri ve bu konuda attığı adımlar başarılı olursa daha verimli çalışma ortamları yaratılabilir. Böylece taşeron işçilerin de hakkı korunmuş olur diyebiliriz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Open chat