Konu:--Toplu Konut Projeleri

Toplu Konut Projeleri

Toplu konut, sosyal etkiler baz alınarak fiziksel altyapılar ile birlikte her biri birbirine bağlantılı şekilde oluşturulan yapılaşmadır. Çok sayıda konut birimleri belirli bir arazi içerisinde yer alır ve burada yerleşim ile diğer çeşitli fonksiyonlar sağlanarak bir toplu konut projeleri oluşturulmaktadır.

Toplu konut projelerinin bulunduğu bölgeler ve oranın gelişme düzeyleri önemlidir. Aynı zamanda şehir merkezine yakınlık, ulaşım olanakları, çevresinde hastane, üniversite, AVM, liseler ve diğer faktörlerde oluşturulacak toplu konut projelerinin doğrudan önemini vurgulayan faktörler arasında yerini alır.

Toplu Konut Projeleri Nasıl Yapılmalı?

Büyük projeler için ciddi altyapılar oluşturularak araştırmalar yapılır. Bu araştırmalar, arsalara ait olan imar durumlarından, bölgenin insan yapısından oluşturulacak maliyet ve ele alınacak proje kapsamına kadar pek çok verileri kapsamaktadır. Bu verilen her bir konut projesinin kullanım amacına ve işlevlerine göre değişir. Uygun olmayan noktaların her birinin tespit edilmesi ve imar kurallarına göre tekrardan ele alınma süreci de burada önemli olmaktadır.

Özellikle toplu konut projeleri kapsamında;

  • Mimari yapının oluşturacağı çevrenin uyum etkenleri
  • Konutların depreme ve diğer afetlere karşı ne derecede dayanıklı olacağı
  • Kanalizasyon sistemleri ve ulaşım ağları
  • Su olanağı ve ısıtma sistemlerinden teknik durumlarına

Kadar çeşitli incelemeler yapılmaktadır. Tüm bunların kesin olarak belirlenmesi, planlamaların ve anlaşmaların yapılmasından sonra toplu konut projeleri başlatılmalıdır.

Toplu Konut Projeleri

Toplu Konut Projelerinde Yaşamsal Faktörler:

Şirketler ya da tekil şahıslar için ciddi bir konut projesi oluşturmak yatırımdır. Bu yatırım taleplere göre oluşturulurken, bulunduğu il ve ilçe fonksiyonlarına kadar önem kazanır. Bu sebeple de bölgenin ulaşım imkanı, yaşamsal standartlar, bölgelere uzaklığı ve sosyolojik etkenlerinin her biri, talep edilebilirliği noktasında önemli bir hususu barındırmaktadır.

Projelerin Rekabetlere Göre Fiyatları:

Sosyolojik etkenler, bir yerin seçilmesinde önemli bir faktördür. Ayrıca bölgenin ne kadar gelişmekte olduğu, nüfusu ve sağladığı olanaklarda yapılacak projenin istenilen satış rakamlarına ulaşmasını sağlar. Aynı zamanda fiyat alternatiflerinin 1+1’ den 3+1 dairelere kadar bütçelere ayrılması da, konutların satışları noktasında önemli bir yarıştır. Genelde yapılan projeler bulunduğu mevkilere ve hedeflenen müşteri kitlesine göre belirli kalıplar ve bütçe olanaklarına göre ayarlanabilmektedir.

Toplu Konut Projelerinin Uygulandığı Alanlar

Genel anlamda toplu konut projeleri, şehirlerin merkezlerine doğrudan yapılamadığı görülür. Bunun genel sebeple çarpık kentleşme ya da diğer imar yasakları ile tarihi etkenler ile doğa faktörlerine kadar çoğalabilmektedir. Yine de çeşitli ilçe ve illerin gelişmekte olan ya da gelişmiş olan yerlerinde toplu konut projelerinin uygulanması, ciddi bir şekilde satış veriminin alınabilmesini sağlamaktadır.

2018-10-30T00:31:07+00:00

Yazar :

Yorumunuzu Yazın