Tretuvar Nedir?

Tretuvar nedir? İnşaat sektöründe çokça duyulan terim olan tretuvar nedir, tam olarak ne ifade ediyor? Kelime kökenine bakıldığında Fransızca kökenli bir sözcük olduğu görülüyor. Kelime anlamı olarak ise yaya kaldırımı olarak ifade edilir. Yaya ve araç yolunu birbirinden ayırmak amacı ile yapılıyor gibi gözükse de aynı zamanda binalar için de son derece önemlidir. Bina tretuvarı, binaları suya karşı koruma amacı ile yapılmaktadır. Bina tretuvarı, binaları suya karşı korumanın yanı sıra, bina çevresini de koruma altına alır. İlk amacı olan yaya ve trafik yolunu ayırmak ise, yaya kaldırımını tamamen binayı korumak için yapılan, önlem almak amacı ile tercih edilen yapıdır. Tretuvar nedir sorusunun yanıtlanması dışında, aynı zamanda genel olarak 1 metre genişliğinde yapılmaktadır.

Tretuvar Nasıl Yapılır?

Tretuvar nasıl yapılır? Merak edilen bir diğer soru da tretuvar nasıl yapılır sorusu oluyor. Bu işlem son derece önemli olduğundan, yapım aşamasında doğru hareket etmek gerekiyor. Bina çevresini korumak amacı ile yapılan tretuvar, ilk olarak dolgu sıkıştırılarak yapılır. Sıkıştırma işleminin ardından ideal olan beton dökülür. Aynı zamanda sonrasında zeminin pürüzsüz hale getirilmesi için perdah aşamasına geçilir. Bu işlemler tretuvarın iyi bir şekilde koruma yapması adına, başlangıçta yapılan önemli adımlar olarak bilinir. Perdah işleminin uygulanmasından sonra direkt olarak tretuvar için seçilmiş olan kaplama malzemesinin uygulanması sağlanır. Bu malzeme çeşitler arasından seçilebilir. Genel olarak tercih edilenler arasında granit, kil taşı gibi malzemeler yer almaktadır. Bunları göz önünde bulundurarak tretuvar yapımı sağlanacaktır. Tretuvar nasıl yapılır sorusunun yanıtı verilmiştir.

Tretuvar Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tretuvar yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nedir?  Sorun yaşanmaması için tretuvar yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nedir sorusunun yanıtına göre hareket ederek uygulama yapılmalıdır. İlk olarak tretuvar yapım aşamaları tek tek verilmiştir. Önemli olan bu aşamaların uygulanması aşamasında en doğru şekilde hareket edilmesidir. Sorun yaşamamak adına, ölçümler ve malzeme seçimleri en titiz şekilde gerçekleşmelidir. Eğer aşamalarda bir problem olursa, bina için uygun olmayacaktır. Bu sebeple tretuvar yapılırken dikkat edilmesi gerekenler her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Sonrasında uygulama yapılmalıdır. Alan için uygun olan kaliteli bir yapı olacaktır.

Tretuvar Yüksekliği Ne Olmalıdır?

Tretuvar yüksekliği ne olmalıdır? Tretuvar yüksekliği önemli kriterler üzerinden ölçülecektir. Bakıldığında bina yapım aşamasında binalar için, cephelerin aldığı yoldan tretuvar seviyesinden kot verildiği görülecektir. Bina için kot seviyesi verilirken, parselin almış olduğu kot, yol cephesinin orta noktasına hiza alarak en yüksek nokta olarak belirlenecektir. Bu kot seviyesinin kapsamında, tretuvar kırmızı kota göre belirlenmiş olacaktır. Bu seviye ise binayı korumak ve suyun geçişini engellemek için en doğru seviye olarak kabul edilmektedir. Doğru bir uygulama olması sağlanacaktır.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir